A magyarok további négy évet adtak önfejű miniszterelnöküknek, Orbán Viktornak a vasárnapi választáson, miközben minden ötödik szavazó az antiszemitizmussal vádolt Jobbik mellé húzta be az x-et - számol be az országgyűlési választásról a Reuters. Orbán újra és újra összeütközik az Európai Unióval és a külföldi befektetőkkel unorthodox politikai intézkedései miatt. Vasárnapi győzelme után a nagyvállalatok újabb kiszámíthatatlan időszak elé néznek, egyesek közülük ellenséges lépésekre számíthatnak.
A jobbik tevékenységét erős érdeklődéssel követték a külföldi megfigyelők, ugyanis ebből próbálnak következtetéseket levonni arra vonatkozóan, hogyan szerepelhetnek Európa más szélsőségesen jobboldali pártjai az európai parlamenti választásokon, köztük a francia Nemzeti Front és a holland Szabadság Pártja. A szavazatok közel 99 százalékának feldolgozása után a Jobbik 20,7 százalékon állt szemben a négy évvel ezelőtti 15,86 százalékos végeredményével. Vona Gábor, a párt vezetője mai nyilatkozatában Európa legerősebb euroszkeptikus pártjának nevezte pártját, és konstruktív ellenzéki szerepet ígért, derült ki az MTI tudósításából.
Erősek
Összességében a Jobbik az elmúlt évek hasonló választási eredményeinek összehasonlításában az Európai Unió legerősebb szélsőjobboldali pártjává lépett elő - hívja fel a figyelmet Cas Mudde, amerikai egyetemi professzor. Az ezt megelőző legjobb eredményt az osztrák Szabadságpárt érte el tavaly 20,5 százalékkal. Nem kétséges, hogy a Jobbik valóban Európa legkomolyabb szélsőjobboldali párjai közé tartozik - mondja a szakértő, amit azért tart megdöbbentőnek, mert az egyik legextrémebb szélsőséges politikai erő.
A Jobbik munkahelyteremtést ígért a választóknak, továbbá azt, hogy keményen fellép a bűnözés ellen, újratárgyalja az államadósság törlesztését és népszavazást ír ki Magyarország európai uniós tagságáról. Emellett lehetővé teszi a magyarok egy részére jellemző roma- és a zsidóellenesség levezetését. Vona Gábor gyakran áll a minimálbérért dolgozók - pincérek, építőipari munkások - mellé, hogy bizonyítsa milyen mélyen figyel az egyszerű emberek gondjaira. A párt egyik tagja 2012-ben össze akarta íratni a zsidó parlamenti képviselőket, bár később elnézést kért, mondván: félreértették.
Idegesek
Orbán első négy évében államosította a kötelező magán-nyugdíjpénztárak vagyonát, "válságadókkal" terhelte meg a nagyvállalatokat és úgy enyhítette a devizahitelesek egy részének gondjait, hogy ennek költségeit a - főként külföldi kézben lévő - bankokkal fizettette meg. Újraválasztása esetére további hasonló lépéseket ígért: az üzleti világ elsősorban arra számít, hogy tovább folytatja erőfeszítéseit a bankszektor magyar kézbe adására, és további terheket rak a külföldi cégekre.
Az újabb kiszámíthatatlan intézkedések nyomást gyakorolhatnak a forint árfolyamára, különösen ha az Orbán közeli szövetségesének irányítása alatt álló Magyar Nemzeti Bank folytatja a kamatcsökkentést, kevéssé törődve az ideges piaci hangulattal. A kormány segítségével a magyar gazdaság kilábalt a recesszióból, de egyes közgazdások szerint Orbán elriasztotta Magyarországtól azt a befektetői tőkét, amelyre a hosszú távú növekedéshez szüksége lenne.
A baloldali ellenzék új mélypontra esett a választásokon, és a magyarok egy része attól tart, hogy hiteles kihívó nélkül Orbán túl nagy hatalmat összpontosíthat a kezében. Mesterházy Attila a Jobbik teljesítményét értékelve kijelentette, hogy "ez a párt az egész magyar társadalmat mérgezi".