A Magyarországon kedden életbe léptetett jogszabály-változtatások aláhúzták - ha eddig valakinek nem lett volna világos -, hogy Orbán Viktor az a vezető, aki távol akarja tartani a szíriai menekülteket Európától. Már az egyik júliusi beszédében kijelentette, hogy világos kapcsolat van az illegálisan Európába érkező menekültek és a terrorizmus között, és hogy kormánya megóhajtja őrizni Európát az európaiaknak - kezdi Magyarországról szóló cikkét a CBC kanadai hírportál.
A magyar miniszterelnök azonban - akit egyesek Európa lopakodó diktátorának tartanak -, valaha, jó régen a nyugati média sztárja volt. Azt a demokráciapárti aktivistát látták benne, aki segített ledönteni a kommunizmust Kelet-Európában. Kanadában, ahova 1999-ben látogatott el, egy friss kormányfőként jelent meg, aki lelkesen beszélt aktivista múltjáról és felvillanyozva ecsetelte országa nemrégen megtalál szabadságát és remek jövőbeni lehetőségeit.
Más volt régen
A CBC ezt követően interjút közöl Kim Lane Scheppele princetoni jogász professzorral, aki elmondja, hogy 1995-ben, amikor találkozott Orbánnal, egy karizmatikus, rendkívül értelmes politikust ismert meg benne. A második Orbán-kormány 2010-es hatalomra kerülése után azonban Scheppele lett az egyik legkövetkezetesebb bírálója a magyar vezetésnek, amely szisztematikusan leépítette a politikai demokrácia ellenőrző, egyensúlyteremtő elemeit, azaz utat nyitott az egyszemélyi vezetés előtt.
A professzor asszony összefoglalta a kanadai portálnak a bevándorlással kapcsolatos új magyar törvényeket, eljutva következtetéséhez, miszerint a menekültválságra hivatkozó rendkívüli állapot lehetőségének megteremtésével ezek utat nyitnak a rendőrállam kialakítása előtt. Ezután hosszabban beszél Orbán Viktorról.
Szerinte a magyar miniszterelnököt nem kötik ideológiák, viszont kiváló politikai elemző. Ezt bizonyította azzal, hogy 1989-ben amellett érvelt, hogy az akkori ellenzéknek nem a kormánnyal, hanem közvetlenül az MSZMP-vel kell tárgyalnia, mert az egypártrendszerben a kommunista párt kezében van a hatalom. A kormány egyfajta kirakat.
Baloldali lesz, ha az kell
Pártja, az 1989-ben létrehozott Fidesz kezdetben libertárius volt, ám elmozdult jobbra, mert ott voltak a megfelelő képviselet nélküli szavazók. Orbán megértette, hogy a hatalom megszerzése és megtartása könnyebb, ha a választók előítéleteire épít, ha megpróbál segíteni nekik abban, hogy szabadon engedjék az előítéleteiket. Így vált nacionalistává azzal a jelszóval, hogy Magyarország a magyaroké.
Azért játssza most el az idegengyűlölő kemény vonalas politikust, mert pártjának legkomolyabb kihívója a szélsőjobboldali jobbik. Ha a baloldal erősebb lenne Magyarországon, akkor minden bizonnyal elsasszézna a baloldali szavazók felé, hogy kifogja a szelet az ellenfelei vitorlájából. Scheppele szerint Orbán egy politikai kaméleon, akit egyetlen dolog motivál: hogyan lehet megszerezni és megtartani a hatalmat.
Mit akarnak a magyarok?
A professzor előáll egy meglepőnek tűnő megjegyzéssel is, miszerint a magyarok nem annyira határozottan támogatják kormányuk kemény menekültellenes fellépését, mint gondolnánk. A közel egy éve tartó médiahadjárat hozzájárult ahhoz, hogy az ország lakossága elutasítsa a bevándorlók magyarországi letelepedését. Az elmúlt hetekben azonban, miután elég sokan személyes tapasztalatokat szereztek velük kapcsolatban, puhult a társadalom elutasító álláspontja. Scheppele forrás megjelölése nélkül hivatkozik felmérésekre, amelyek szerint immáron a magyar lakosság 40 százaléka elfogadná, hogy menekültek telepedjenek le az országban.
Ezt a hangulatot látszik alátámasztani a BBC magyarországi életképe. Megszólaltattak egy helyi paprikatermelőt, aki szofisztikált véleményt formált a menekültválságról. A földjét keresztező bevándorlók letaposták a terményei egy részt, egyesek közülük az üvegházában aludtak, ahol okoztak némi kárt. Ezért örül, hogy vége a rohamnak
Látta szerdán a rendőrség és a feldühített menekültek csetepatéját, és úgy véli, hogy a hatóság helyesen cselekedett. Ugyanakkor sajnálja az aszfalton, a sínek közt alvó családokat gyerekeket. Ha már el kellett jönniük otthonról, miért nem ültettük vonatra és szállítottuk át őket az országon? - teszi fel a szónoki kérdést.