Tárgyalásokat folytat a BP a Gazprommal az Északi Áramlat gázvezeték meghosszabbításáról Nagy-Britanniába - jelentette a moszkvai rádió. A brit vállalat oroszországi szóvivője, Vlagyimir Bujanov úgy nyilatkozott, hogy a projekt megvalósulása növelné Nagy-Britannia energiabiztonságát. A korábbi tranzitországokat - Ukrajnát, Belaruszt és Lengyelországot - a Balti-tenger alján futva elkerülő gázvezeték jelenleg az eredeti terveknek megfelelően Németországban ér véget. Becslések szerint meghosszabbítása két évbe telne, s a BP "belépési díja" 300 millió dollárt tenne ki, a vállalkozás teljes költségéről nincs információ. A megállapodásra az orosz média szerint már a jövő év elején sor kerülhet.

Nagy-Britannia az utóbbi öt évben szükségletei kielégítésére cseppfolyósított gázt (lng) importált az Egyesült Államokból, Norvégiából és a Közel-Keletről. Mivel bármikor elakadhatnak az arab források, és London saját északi-tengeri készletei már csaknem kimerültek, kulcsfontosságú vált a beszerzések diverzifikálása - s míg ez a mi térségünkben az orosz gázszállítások alternatíváinak keresését jelenti, a britek számára az orosz gáz beszerzését. Erről a nyári olimpiai játékok alatt már tárgyalt David Cameron miniszterelnök Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Az érdekelt felek most csak attól tartanak, hogy az Európai Unió meg fog próbálni nehézségeket támasztani.

Egészen más földrajzi irányban is sikert ért el a világ legnagyobb gázkitermelője - hosszú lejáratú szállítási megállapodást kötött török vállalatokkal. A török energiapiaci felügyelet megadta az engedélyt, hogy három cég 30, egy pedig 23 évre szóló import-szerződést írjon alá a Gazprommal. Ez frontáttörést jelent az oroszoknak, mivel 2011 végén az állami gázmonopólium, a Botas nem volt hajlandó meghosszabbítani az akkor lejárt, 25 évre szóló szállítási szerződést, mert sokallta az árat. Így évtizedek óta először akadozott, illetve csak rövid lejáratú vásárlásokkal bonyolódhatott a Törökországba irányuló orosz gázexport. Mostantól a négy magánvállalat összesen évi 6 milliárd köbméter gázt vásárol Oroszországtól - írta a Reuters. Az ügy Törökország számára is biztonsági kérdés, mivel Európa legnagyobb áramfogyasztói közé tartozik, és az elektromos energiát csaknem egészében gáz-erőművek szolgáltatják.