Az Európai Unió országai a téli gázkereslet csökkentésére vonatkozó terv felülvizsgálatát fontolgatják, miután egyes kormányok nagyobb rugalmasságot követeltek – írja a Bloomberg.

Az uniós nagykövetek hétfőn, az energiaügyi miniszterek találkozójának előestéjén vitatják meg a tervet. A kormányok magasabb küszöbértéket szeretnének a kötelező csökkentések kiváltásához.

A Bloomberg által ismertetett dokumentumtervezet szerint a soros elnökséget betöltő Cseh Köztársaság olyan rendelkezést tartalmaz, amely ötre növelné azon országok számát, amelyeknek kérniük kell, hogy a 15 százalékos keresletcsökkentési célt kötelezővé tegyék. Egy korábbi rendelkezés három országra vonatkozott.

A tagállamok azt kérték, hogy "a kötelező csökkentési célok meghatározásakor vegyék figyelembe a nemzeti sajátosságokat", és "növeljék a rugalmasságot a csökkentési intézkedések kialakításában" - áll a dokumentumban.

A legújabb szöveg rávilágít a feszültségekre. A múlt hétig az intézkedések nagyrészt a kínálati oldalra összpontosítottak, új fosszilis tüzelőanyagforrások felkutatásával és a megújuló energiaforrások növelésével, míg az ipar és a polgárok fogyasztáscsökkentésre való ösztönzése politikailag sokkal nagyobb kihívást jelent.

A fogyasztás kötelező csökkentésére irányuló javaslatnak a tagállamok többségi támogatására lenne szüksége ahhoz, hogy hatályba léphessen. Egy korábbi változat szerint egy ilyen lépést az Európai Bizottság, az EU végrehajtó szerve hajtana végre.

A Bizottság figyelmeztette a tagállamokat, hogy ha idén nem lépnek, jövő télen még keményebb döntésekkel kell szembenézniük.

A csehek a dokumentum szerint számos lehetséges kivételezési lehetőséget javasoltak, többek között az adott ország gáztárolási szintjének figyelembevételét, valamint egyes kulcsfontosságú iparágak kizárásának lehetőségét. A módosítások értelmében a szabályok az eredetileg felvázolt kettő helyett csak egy évre szólnak majd, és a másikkal közvetlenül nem kapcsolatban álló országok is kivonhatják magukat.

A csökkentés mértéke akkor is alacsonyabb lehet, ha az országok a blokkon belül más országoknak küldenek gázt.