A friss értékelés szerint az uniós cégek eszközeinek több mint 35 százaléka harmadik országbeli tulajdonban van, ami azt jelzi, hogy az európai uniós befektetési rendszer az egyik legnyitottabb a világon.
Rámutattak, hogy 2017 végén 6295 milliárd eurót tett ki az EU-n kívüli vállalatok tulajdonában lévő közvetlen tőkebefektetések állománya. Ezek a beruházások 16 millió munkahelyet biztosítanak közvetlenül a kontinensen - idézi a jelentést az MTI.
Továbbra is a hagyományos szereplők - az Egyesült Államok, Kanada, Svájc, Norvégia, Japán és Ausztrália - fektetik be messze a legtöbb pénzt az Európai Unióban: az összes gazdasági ágazatot alapul véve 80 százalékra tehető részesedésük a külföldi tulajdonban lévő vagyonból.
Ugyanakkor ugrásszerű emelkedést mutat a feltörekvő gazdaságok - mindenekelőtt Kína és India - által eszközölt befektetések mértéke.
A jelentés rávilágít arra, mennyire fontos hatékonyan végrehajtani a tőkebefektetések átvilágítására vonatkozó új uniós keretrendszert.
"Európa sokat profitál a nyitott beruházási politikájából, de készen kell állnunk a cselekvésre, amikor biztonsági és közérdekek kerülnek veszélybe" - szögezte le Cecilia Malmström uniós kereskedelmi biztos.