A Politico beszámolója szerint Lengyelország engedett a nyomásnak, hogy ejtse vétóját egy többszintű csomaggal szemben, amely a nagy multinacionális vállalatok számára kötelező érvényű minimális társasági-adókulcsot az Ukrajnának nyújtott újabb, 18 milliárd eurós segélyt foglalja magában.

A csomag - csökkentett formában - tartalmazza továbbá a Magyarországnak szánt pénzeszközök befagyasztását a jogállamisággal kapcsolatos aggályok miatt, valamint az ország koronavírus járvány utáni kiadási tervének feltételes jóváhagyását, bizonyos reformokért cserébe. 

Varsó a teljes csomagot a minimális adókulccsal kapcsolatos aggályok miatt blokkolta, amely része egy kétlépcsős globális megállapodásnak, amelyet tavaly több mint 130 ország hagyott jóvá. A másik rész a vállalatok adóztatási jogának átcsoportosítását tartalmazza, ahol nyereséget termelnek, emlékeztet a portál.

Lengyelországnak az volt a problémája, hogy az adóegyezmény két pillérének párhuzamosan kellene haladnia. Lengyelország arra törekedett, hogy feldarabolják az aktákból álló csomagot, hogy így egyeseket − különösen az Ukrajnának nyújtott támogatást − elfogadhassa , míg a globális minimumadó megszavazását elhalaszthassa.

Lengyel uniós diplomaták korábban a Politico-nak  névtelenül azt mondták, Varsó nem tartja etikusnak, az ukránoknak szánt hitelt és a globális minimumadót a magyarok korábban ellenezték, viszont saját forrásaikhoz kapcsolva kénytelenek voltak belemenni a csomag elfogadásába. Erről itt írtunk>>>

Mint ismert, hétfőn egyeztek meg a Magyarországnak járó uniós forrásokról, a helyreállítási alapról és a jogállamisági csomagról az uniós nagyvkövetek hétfő esti tanácskozásán. A korábban javasolt 65 százalék helyett 55 százaléknyi Magyarországnak szánt uniós forrást függesztenek fel. Az uniós testülettől érkező hírek szerint az Európai Unióhoz akkreditált nagykövetek elvi egyezségre jutottak minden fontos kérdésben, amit a döntések végleges jóváhagyása zár le, írásbeli eljárással.