Már a szavazás végeredménye előtt bejárta a világsajtót a hír, hogy a brazil törvényhozás szenátusában meg lesz a kétharmados többség Dilma Rousseff államfő elmozdításához. Az ország első női elnökével szemben az a vád, hogy 2014-es újraválasztása előtt manipulálta a költségvetést (elfedte a büdzsé hiányának valódi nagyságát), hogy lehetővé tegye a szavazatvásárlást szolgáló osztogatást.

Hatalomváltás

A szenátorok végül 21 órás vita után csütörtök hajnalban 55-22 arányban döntöttek az államfő felfüggesztése mellett. Elmozdítása után Rousseff impearhcment-eljárás elé néz, Brazíliának pedig új kormánya lesz. A vizsgálat, amelyet a szenátus folytat le, 180 napig is elhúzódhat, és a végén végleg felmenthetik az államfőt.

A 68 éves egykori marxista gerilla Rousseff, akit az 1964 és 1985 között regnáló katonai diktatúra idején megkínoztak, egyelőre megtarthatja elnöki rezidenciáját, fizetését és kabinetjét - írta a Bloomberg. Helyét a 75 éves Michel Temer alelnök veszi át ideiglenes elnökként. A megfigyelők egy része arra számít, hogy a politikus a 2018-as választásokig az ország élén maradhat.

Hosszú csata

A szavazást megelőzően hat hónapon át folyt a belpolitikai csata a törvényhozásban és a brazil városok utcáin azért, hogy elmozdítsák hivatalából az államfőt.

Rousseff helyzetét nem csupán az rontotta, hogy a legbelsőbb köreihez tartozó személyek belekeveredtek az országot megrázó korrupciós leleplezéssorozatba, hanem az is, hogy a gazdaság a múlt század 30-as évei óta nem látott hanyatlásba fordult.

A recesszió, az azzal járó munkanélküliség és infláció leradírozta a brazil Munkáspárt 13 éves uralma idején bevezetett kedvezményeket. Mindez azt az érzetet keltette az utca emberében, hogy az államfő nem csupán rosszul menedzseli a gazdaságot, de még korrupt is.

Néhány éve, kormányzása csúcsán a pártot és Brazíliát is irigyelték sikereikért a feltörekvő országok.

Ígéret van

Temer támogatói azt ígérik, hogy az ideiglenes elnök gazdasági csapata semmi perc alatt munkába áll, hogy visszaállítsa az ország iránti gazdasági bizalmat. Vissza kell szorítani a 9-10 százalékos inflációt, a két számjegyű munkanélküliségi rátát és a tíz százalék feletti GDP arányos lyukat mutató költségvetési hányt. (A deficit 2014-ben még csupán hat, 2012-ben 2,3 százalék volt.)

Ez is lehet, az is lehet

A Reutersnek nyilatkozó elemzők várakozása szerint az új kormányt pozitívan fogják fogadni a piacok. A befektetők adnak néhány hetet vagy hónapot arra, hogy bizonyítson. Ha azonban azt érzékelik, hogy a költségvetés helyzete nem javul, akkor gyorsan elfogyhat a türelmük.

A Bloombergnek nyilatkozó szakértők óvatosabbak. Szerintük a karrierpolitikus, alkotmányjogász Temer vegyes fogadtatásra számíthat. Sokan úgy vélik, hogy hiába akarja szűkíteni a bürokráciát és akar nagyobb teret adni a magánszektornak, a politikai felfordulás tovább tart. Ellenfelei ugyanis vitatni fogják hatalma legitimitását, és megpróbálják megfúrni tervei végrehajtását.

Püfölni fogják

Bonyolítja a helyzetet, hogy Temer Brazil Demokrata Mozgalom Pártjának vezetői szintén belekeveredtek a korrupciós botrányba. Így a közhangulat is ellene fordulhat. Egy múlt havi közvélemény-kutatás szerint a brazilok közel kétharmada nem Rousseff elmozdításában, hanem az előrehozott választásokban látja a kiutat az ország válságából.

Temer nagyon polarizált, rettentően dühös, igencsak felheccelt ellenzékkel néz szembe - véli Matthew Taylor Brazíliát jól ismerő amerikai politológus. A Munkáspárt azon lesz, hogy püfölőgépet csináljon a hatalomra került ellenzék politikusaiból.

Betartott

Rousseff ennek jegyében szélnek eresztette kormányát, figyelmen kívül hagyva, hogy utóda fokozatos átmenetet szeretett volna. Ezzel nyilván megnehezíti a hatalomváltást. Kivétel lehet a jegybank elnöke, illetve a nemrégiben kinevezett sportminiszter, akik megtarthatják széküket.

Az utóbbi kétségbeesett küzdelmet folytat azért, hogy a megkurtított költségvetés és az államigazgatás elbizonytalanodása ellenére valahogy sínen tartsa az augusztusi riói olimpiai játékok rendezésének előkészületeit.