A phenjani diplomata elítélte az Egyesült Államokat az Észak-Korea ellen bevezetett büntetőintézkedések fenntartása miatt, miközben, mint mondta, országa "jóindulata jeleként" olyan intézkedéseket hozott, mint a nukleáris és rakétakísérletekre önként vállalt moratórium és egyes objektumok megsemmisítése - idézi az MTI hírét az ATV.
Ri Jong Ho azt is felrótta Washingtonnak, hogy nem válaszolt Phenjan felhívására, hogy hivatalos nyilatkozatban jelentsék ki, véget ért a koreai háború (mely 1953-ban fegyverszünettel zárult, anélkül, hogy békemegállapodást kötöttek volna). Az észak-koreai külügyminiszter szerint ez "egy nagyon alapvető és elsődleges intézkedés lenne a Koreai-félsziget békéjének biztosításához". Szerinte most Washingtonon a sor, hogy konstruktív lépéseket tegyen a phenjani bizalomerősítő intézkedésekre válaszul.
"Az atommentesítésre irányuló, jóindulaton alapuló konstruktív lépéseinkre válaszul a nemzetközi közösségnek biztosítania kellene a Koreai-félsziget békéjét és gazdasági fejlődését" - hangsúlyozta Ri Jong Ho. Szavai szerint "a gazdasági fellendülés és az életfeltételek javítása országunkban a béke és biztonság ügyét szolgálja, és hozzájárul az egész térség gazdasági növekedéséhez".
Heather Nauert amerikai külügyi szóvivő közölte, hogy a szingapúri találkozó keretében Sung Kim, az Egyesült Államok manilai nagykövete - akinek kulcsszerepe volt a június 12-i amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó létrejöttében - szombaton átnyújtotta az észak-koreai külügyminiszternek Donald Trump amerikai elnök Kim Dzsong Unnak küldött levelét. Mint mondta, ez válasz volt az észak-koreai elnök Trumpnak címzett előző levelére.
A szóvivő közlése szerint Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a szingapúri fórumon kezet rázott, és mosolyogva néhány szót váltott phenjani kollégájával, de hivatalos kétoldalú találkozót nem tartott vele. Nauert szerint Pompeo azt mondta Rinek: "hamarosan találkoznunk kell!" Mire Ri azt válaszolta: "egyetértek, sok konstruktív megbeszélés áll előttünk".
Fotó: AFP/Saul Loeb