A tájékoztatás szerint 1,95 milliárd dollár (430 milliárd forint) áramlott ki a részvénypiacokról december 4. és 11. között. Ez volt megszakítás nélkül a hetedik olyan hét, amikor a befektetők tőkét vontak ki.
A kötvénypiacokról 1,61 milliárd dollár (354 milliárd forint) tűnt el ugyanezen a héten. Ebből több mint egymilliárd dollár volt a helyi devizákban jegyzett kötvény.
"A helyi devizában denominált állampapírokat viseli meg a leginkább az amerikai központi bank eszközvásárlási programjának a szűkítése miatt megnövekedett bizonytalanság" - mondta Gaurav Saroliya, az UniCredit bank londoni stratégiai elemzője.
A Morgan Stanley - szintén az EPRF adatait idézve - azt írta, május végétől számítva a feltörekvő országok kötvénypiacainak nettó egyenlege - a tőke be- és kiáramlás különbsége - mínusz 33 milliárd dollár.
A Fed havi 85 milliárd dolláros mennyiségi enyhítési programjának a leépítése állandó aggodalomforrás, és nyomást jelent a feltörekvő piacokon azóta, hogy Ben Bernanke Fed-elnök májusban arra utalt, hogy még idén elkezdődhet a havi keretösszeg csökkentése.
A közelmúltban egy sor, a vártnál jobb amerikai makrogazdasági adat látott napvilágot, és ezek - különösen a foglalkoztatotti létszám novemberi, 203 ezer fős növekedése - nyomán megnőtt az a várakozás, hogy a Fed illetékes testülete már a következő, december 17-18-i ülésén dönthet a kötvényvásárlások csökkentéséről.