A román érdekképviseletek a magyar miniszterelnök bejelentéséhez hasonló intézkedéseket követelnek Bukaresttől is, a szaktárca szerint azonban a külföldiek szaktudására és nem utolsó sorban a külföldi tőkére szüksége van a helyi mezőgazdaságnak.
A kormány és a mezőgazdasági minisztérium keresi annak lehetőségét, hogy a földvásárlási moratórium lejárta után is korlátozni lehessen a külföldiek vásárlását Romániában. Az uniós csatakozási szerződésben azonban Románia vállalata, hogy 2014 -ben liberalizálja a termőföldpiacot, ezért a szaktárca rendelkezésére álló eszközök korlátozottak - jelentette ki hétfőn egy szakmai konferencián Daniel Constantin, az agrártárca vezetője. Hozzátette: be kell ugyanakkor látni, hogy a külföldiek szakmai és anyagi befektetései igen fontosak a mezőgazdaság számára, ezért a tárca teljes tiltás helyett inkább olyan módszert támogatna, amely bizonyos megkötésekkel ugyan, de lehetővé tenné a beruházások megvalósítását.
A jelenleg érvényben lévő jogszabályok szerint a külföldi állampolgárok nem vásárolhatnak termőföldet az országban, de a Romániában bejegyzett vállalkozások azonban igen.
Külföldi kézben van már a földek 8 százaléka
Ezt a kiskaput kihasználva megközelítőleg 800 ezer hektárnyi termőföld már külföldiek kezében került, ami az ország teljes szántóinak közel 8 százaléka. Az üzletemberek elsősorban Olaszországból, Hollandiából, illetve az arab államokból érkeznek, magyarországi befektetők tulajdonban becslések szerint 70-80 ezer hektár lehet.
Constantin szerint a 2014 után a külföldi magányszemélyek földvásárlásának egyik feltétele lehetne, hogy korlátoznák a megvásárolható terület nagyságát, köteleznék a külföldi befektetőt arra, hogy a különböző adókat és járulékokat helyben fizesse, és profitot ne vigye ki az országból.
A jövő év folyamán létrejön egy olyan központi intézmény, amely a külföldiek földvásárlási igényeit bírálhatja majd el, szem előtt tartva elsősorban a helyi gazdák érdekeit.
A nyugatihoz képest olcsó a román föld
Az uniós átlagárakhoz képest továbbra is nagyon olcsó a kitűnő minőségű román termőföld, a hektáronkénti átlag alig 2−2,5 ezer euró, miközben Nyugat-Európában egy hektár termőföldért ennek az összegnek a két-háromszorosát kell fizetni. A becslések szerint egymillió hektár mezőgazdasági terület marad minden évben parlagon Romániában.