A hét végi franciaországi választások egyik nagy nyertese a Jean-Luc Mélenchon volt szocialista miniszter szárnyai alatt összegyűlő szélsőbaloldal lehet - derül ki a Financial Times cikkéből. A viszonylagos ismeretlenségből előretörő Mélenchon az elmúlt hetekben a kampány legdinamikusabb figurájává vált - hét végi óriási nagygyűlésén nem voltak kevesebben, mint a két esélyes, a szocialista Francois Hollande és a konzervatív Nicolas Sarkozy hasonló rendezvényein.

Új oldalt írunk a baloldal történetében! Mi vagyunk a baloldal reneszánsza! - jelentette ki a tömeg előtt, amely az Ellenállás! Ellenállás! jelszót skandálta. Mélenchon az EU megszorító politikájának teljes elutasítása mögé gereblyézte össze a szélsőbal legkülönbözőbb irányzatait, köztük az egykor erős, ám az elmúlt években haldokló kommunista pártot. Támogatottsága a két hónappal ezelőtti öt százalékról 17 százalékra ugrott, és elemzők úgy vélik, óriási fordulatot jelezne a francia politikában, ha 12-13 százalékot érnének el a szavazáson.

Baloldali belharc

Mélenchon Hollandreunak nevezi baloldali ellenfelét, amivel Georgiosz Papandreu volt görög szocialista kormányfőre utal. Utóbbi kénytelen volt lemondani, miután októberben népszavazást kezdeményezett az újabb megszorításokról, ám az EU erős emberei - köztük Sarkozy - jelezték, hogy ha a görög társadalom elutasítja a szigort, akkor búcsút mondhat az eurózóna-tagságnak is.

A szélsőbalos elnökjelölt gazdasági programja szerint 1200 euróról 1700-ra (jelenlegi árfolyamon bő félmillió forintra) emelné a havi minimálbért és évi 360 ezer euró jövedelem felett 100 százalékos adót vezetne be, azaz mindent elvenne. Ezzel rálicitál Hollande meglehetősen nagy visszhangot kiváltó elképzelésére, amely szerint az évi egymillió euró feletti jövedelmeket 75 százalékos adóval sújtanák.

Mélenchon és a kommunista párt első lépésként erős parlamenti képviselőcsoportot akar összehozni a júniusi parlamenti választásokon. Ez lenne a bázisa radikális ideológiájuk-terveik propagálásának.

Fejüket verik a falba a választók

A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a spanyolok 56 százaléka úgy gondolja, hogy a novemberben megválasztott jobb-közép kormány nem tudja, mint kezdjen a gazdasággal. Csak 33 százalék azok aránya, akik szerint kézben tartják a folyamatokat és 11 százalék azoké, akik nem kívántak válaszolni erre a kérdésre.

A kormányzó Néppárt támogatottsága a múlt hónapban drámaian, 46,3 százalékról 38,1-re zuhant, a korábban kormányzó szocialistáké 24,4-ről 23-ra morzsolódott le, míg a kommunisták vezette Egyesült Baloldalé 9,1 százalékról 11,6 százalékra nőtt. Cayo Lara, az utóbbi alakulat vezetője erkölcstelennek minősítette János Károly királyt, akiről kiderült, hogy elefántvadászaton vett részt Botswanában, nem sokkal azután, hogy kijelentette: annyira aggasztja a fiatalok körében 50 százalékosra duzzadt munkanélküliség, hogy nem tud aludni.