A Kyiv Post szerint négyről hatra nőtt az ukrán belpolitikai válság halálos áldozatainak száma. Az eltűntek, a sebesültek és a letartóztatottak számra bizonytalan. Az előállított tüntetőkkel kapcsolatban 118 és 300 feletti adatok között mozognak a becslések. Viktor Janukovics államfő két év óta először felkereste a parlamentet, hogy visszaszerezze a kormánypárt, a Régiók Pártja támogatását.
Ahogy megjelent a Rada épületében, az újságírók utána kiáltottak, megkérdezve például, hogy hány embernek kell még meghalnia, mielőtt legyűrik a politikai válságot - tudósított a bne hírportál. Janukovics nem reagált a bekiabálásokra. James Clapper, az USA hírszerzésének főnöke az amerikai szenátus illetékes bizottságának írt levelében arra figyelmeztetett, hogy az támadások kereszttüzében lévő ukrán államfő elszánta magát a hatalom megőrzésére. Nem riad vissza az erőszaktól és az illegális lépésektől, ha azok segítik újraválasztását 2015-ben.
Üvöltözés
Jelentések szerint Janukovics a parlament épületének pincéjében találkozott a kormánypárt vezetőivel. A beszélgetés állítólag hangoskodásba ment át. A párt képviselőinek egy része kész lett volna az eredeti amnesztiatörvény-javaslat megszavazására, de az államfő végül elérte, hogy felvizezzék. Így az éjszakába nyúló vitában végül olyan jogszabályt fogadott el a Rada, amely feltételeket szab a tüntetőknek társaik szabadon engedéséért cserébe - például, hogy adják fel barikádjaikat -, amit azok természetesen nem fogadhattak el.
Zenon Zawada, a Concorde Capital pénzügyi szolgáltató cég elemzője úgy tudja, hogy csak a Régiók Pártjában erős befolyással rendelkező oligarcháknak - a 40 képviselőt irányító Rinat Akmetovnak, és 40 fős csoporttal rendelkező Szerhij Tihipkónak - köszönhető, hogy nem vezették be a rendkívüli állapotot. Az államfő megbízottjai hétfőn kezdeményezték az ezzel kapcsolatos szavazást, de lepattantak az erős emberekről.
Lázadások
Zawada úgy gondolja, hogy a lázadó oligarcháknak szerepe lehetett Mikola Azarov volt kormányfő szintén e hét eleji lemondatásában is. Ugyanakkor az Ukrajna EU-s közeledésében reménykedők korán örülnek, ha azt hiszik, hogy Azarov eltűnése a színről, megnyitja az utat a megoldás előtt. Janukovics a lehető leghosszabb ideig hatalmon akar maradni.
Talán még ennél is aggasztóbb, hogy egyre több hír érkezik az anti-Maidan brigádok megerősödéséről. A Kijev központjában, a Függetlenség terén (Maidan) tüntetőket tartják számon EuroMaidan csoportként. Az ellenük szervezkedő hatalompárti csapatok Ukrajna keleti részén több helyen megakadályozták a maidanistákat a középületek elfoglalásában. Más társaságok pusztán azért alakítanak harcias csoportokat, hogy "ne a kijeviek mondják már meg, mi legyen az országban". Végül a tiltakozók is bejelentették, hogy "népi milíciát" hoznak létre, ami szintén militáns hangulat erősödését jelzi.
Összességében Janukovics éjszakai akciójával elodázta a konfliktus megoldását. Az AP friss jelentése szerint magas lázra hivatkozva betegszabadságot vett ki, ami szintén arra utal, hogy nem siet hozzájárulni a konfliktus megoldásához. Az idő haladtával azonban egyre nagyobb a veszélye az erőszakos összecsapások kiterjedésének, azaz annak, hogy Ukranja anarchiába süllyed. Anderj Kurkov ukrán író a CNN-nek azt mondta: immáron hazája civilizált jövője vált a belháború tétjévé.