A Napi Gazdaság pénteki számának cikke

Utóbbi arra utal, hogy az ország gazdasági és politikai rendszere, amely az 1930-as évek óta tízévenként összeomlik, újabb rendszerváltás előtt áll. Nagy brazil és kínai vállalatok adják fel korábbi befektetési terveiket, mert a makacsul magas infláció, a kettős árfolyam és helyenként a nemzetközi politikai feszültség bizonytalanná teszi az argentin beruházási környezetet.

A brazil Vale bányatársaság márciusban döntött hatmilliárd dolláros befektetése elhalasztása mellett, mivel a hivatalos és valós devizaárfolyamok különbsége miatt kénytelen volt dollárban elszámolni Argentínában jelentkező költségeit. Ennek következményeként 50 százalékkal drágábban termelt, mint amilyen szinten profitot érhetett volna el. Válaszul a Buenos Aires-i kormány azzal fenyegette meg Brazíliát, hogy bíróság elé állítja a magánkézben lévő, de erős állami befolyás alatt álló Vale argentin vezetőit.

A kínai cégek csendesebb, de nem kevésbé kemény meccseket vívnak. Egyikük szintén politikai okok miatt halasztotta el számos beruházását, amelyek közt volt vasút- és kikötőfejlesztés, illetve szélfarmok telepítése is. A tőkekiáramlás ugyan a 2011-es 21,5 milliárd dollárról 3,4 milliárdra esett 2012-ben, míg az idei első negyedévben 110 millió dollár érkezett az országba, ám gyanús, hogy a kormány az elmúlt hónapokban több rendkívüli intézkedést hozott. Korlátozta például a hitelkártyával külföldön felvehető összegeket és pótlékkal terhelte meg a repülőjegyek árát. Sokan attól tartanak, hogy Cristina Fernandez államfő csak az őszi helyhatósági választásokig akarja valahogy talpon tartani a gazdaságot, utána jöhet a tízévente visszatérő totális válság.