A nemzetközi hitelminősítő becslése szerint a vizsgálatba bevont 22 - zömmel euróövezeti, illetve egyéb nyugat-európai - gazdaság bruttó szuverén finanszírozási igénye összesen 1764,7 milliárd euró lesz 2013-ban, 6,6 százalékkal alacsonyabb a cég által az idei évre várt 1890,2 milliárd eurós bruttó hiteligénynél.
A Fitch londoni szakelemzőinek prognózisa szerint a teljes mezőnyön belül az euróövezeti gazdaságok állami hitelpiaci finanszírozási igénye 7 százalékkal 1428 milliárd euróra csökken jövőre; ez a teljes euróövezeti GDP-érték 14,8 százalékával lesz egyenlő.
Ez kedvező arány az Egyesült Államokkal és Japánnal összevetve. A két ország bruttó hiteligénye jövőre egyaránt hozzávetőleg 3000 milliárd eurónak felel majd meg; az Egyesült Államok esetében ez 24,5 százalékos, Japán esetében 66,8 százalékos GDP-arányos bruttó tőkepiaci forrásbevonási szükségletet jelent - áll a Fitch Ratings szerdai londoni elemzésében.
Az európai országok közül a cég becslése szerint abszolút értéken mérve jövőre Franciaország bruttó szuverén hiteligénye lesz a legnagyobb, 337 milliárd euróval, utána Olaszország (333 milliárd euró), Nagy-Britannia (277 milliárd euró) és Németország (233 milliárd euró) következik.
A GDP-értékkel összevetve Ciprus hitelpiaci finanszírozási szükséglete lesz a legnagyobb 28 százalékkal, majd Görögország (23 százalék), Olaszország (21 százalék) Spanyolország és Portugália (egyaránt 19 százalék) jön a sorban a Fitch Ratings szerdai londoni előrejelzése alapján.
A cég szakelemzői szerint a piaci hangulat idei javulását mutatja, hogy az egész évre számolt átlagos hozam, amely mellett a vizsgált európai szuverén adósok tőkepiaci finanszírozáshoz jutottak, a tavaly mért 3,9 százalékról az idén 3,3 százalékra csökkent.
Az egyes gazdaságok adósmegítélésének romlását jelzi ugyanakkor, hogy a 15 legnagyobb nyugat-európai EU-tagállam 2013-ra várható bruttó hitelfelvételi igényeinek 74 százaléka olyan országokhoz kötődik, amelyeknek szuverén adósbesorolására a Fitch Ratings leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást tart érvényben, vagy negatív felülvizsgálatot folytat - áll a hitelminősítő szerdai londoni elemzésében.