A szerb költségvetési hiány az év végén a bruttó hazai termék (GDP) 2,87 százalékát teszi majd ki, ami jelentősen alacsonyabb a korábban tervezettnél, így a különbséget a fizetések és a nyugdíjak emelésére lehet használni - jelentette ki a szerb kormányfő. Emlékeztetett arra, hogy a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött megállapodás részeként a költségvetési hiányt a GDP 4,75 százalékában állapították meg, "ha azonban minden a tervek szerint alakul", a hiány ennél majdnem két százalékkal alacsonyabb lesz. Jelenleg a költségvetési hiány 25 milliárd dinárt (64,25 milliárd forint) tesz ki - mondta Aleksandar Vucic. Reményét fejezte ki, hogy a hiány a következő esztendőben is 3 százalék alatt marad.
Kifejtette, hogy a gazdasági mutatók a tervezettnél jobban alakulnak, és úgy tűnik, hogy Szerbia az év végéig fél-egy százalékos gazdasági növekedést tud majd elérni. Emlékeztetett arra is, hogy az IMF korábban úgy értékelte: Szerbia gazdasága a tavalyi 1,8 százalékos zsugorodás után az idén további 0,5 százalékkal csökken, néhány hónapja azonban felülvizsgálta a szerb gazdaság idei esztendőre vonatkozó előrejelzéseit, és azokat stagnálásra módosította. Hozzáfűzte, úgy véli, hogy a valutaalap augusztusban fél százalékos növekedésre módosítja az előrejelzést.
A jó gazdasági mutatóknak köszönhetően - fogalmazott Vucic -, még az év vége előtt növekedhetnek a nyugdíjak és a közszférában dolgozók bérei. Ezeket a tavaly ősszel a gazdasági megszorító intézkedések részeként csökkentették. A szerb miniszterelnök megfogalmazása szerint az emelés nem lesz nagy, de nem is lesz csak "szimbolikus mértékűnek" nevezhető.
A Nemzetközi Valutaalappal tavaly november végén kötött, és idén január elsején életbe lépett egymilliárd euróról szóló, hároméves készenléti hitelmegállapodás második felülvizsgálata augusztusban várható. Az IMF azt várja, hogy Szerbia olyan gazdasági lépéseket tegyen, amelyekkel csökkenthető a GDP mintegy 74 százalékát kitevő államadósság.