Az isztambuli főügyészség 50, a bursai 22, az adanai pedig 52 gyanúsított előállítását kezdeményezte.
Az isztambuli nyomozás érintettjei közül hatan továbbra is aktív szolgálatos katonák. Ők a gyanú szerint rendszeresen kommunikáltak telefonon gülenista társaikkal a mozgalom ügyeiről. A gyanúsítottak között van egy ezredes, két őrnagy, egy százados, két altiszt és 44 volt kadét. Utóbbiakat a 2016-os puccskísérlet után bocsátották el a katonai iskolából.
A bursai főügyészség 22 katonát gyanúsít, köztük 15 aktív szolgálatost. Ők a vád szerint az úgynevezett mozgalmi "tanítómestereikkel" kommunikáltak rendszeresen telefonon. Közülük 18-at a reggeli órákban már őrizetbe vett a rendőrség.
Az adanai nyomozás keretében ezredeseket, alezredeseket, őrnagyokat és századosokat keresnek. Összesen 42 jelenlegi, valamint 10 egykori katonát. Ők a hatóságok szerint szintén az úgynevezett mozgalmi "tanítómestereikkel" kommunikáltak rendszeresen telefonon.
A pénteki hatósági fellépés nemcsak Isztambulra, Bursára és Adanára, de az ország számos más tartományára is kiterjed.
A török vezetés az 1999 óta Amerikában élő, török származású Fethullah Gülen muzulmán hitszónok nemzetközi hálózatát vádolja a 2016-os hatalomátvételi kísérletért. A hitszónok tagadja, hogy bármi köze volt a történtekhez. Ankara szerint a terrorszervezetnek nyilvánított mozgalom, a Fethullahista Terrorszervezet (Fethullahci Terör Örgütü, FETÖ) tagjai céltudatosan, hosszú évek alatt szivárogtak be az állami szférába, így a haderőbe is.
A feltételezett gülenisták elleni hatósági fellépés 2016 júliusa óta szakadatlan. A fegyveres erőknél több mint 15 ezer embert menesztettek tisztségéből, köztük 150 tábornokot és tengernagyot, összesen pedig csaknem 220 ezer embert, köztük bírákat, ügyészeket, tanárokat, orvosokat, üzletembereket, újságírókat vettek őrizetbe azzal a gyanúval, hogy közük lehet a Gülen-hálózathoz és azon keresztül az összeesküvéshez. Az incidenssel kapcsolatos perek továbbra is folyamatban vannak.
2016. július 15. éjszakáján összeesküvők elfoglalták Ankarában a katonai főparancsnokság és az állami média, a TRT épületét, Isztambulban pedig lezárták az első Boszporusz-hidat. A puccsisták lánctalpasokkal törtek ki a laktanyákból, majd vadászrepülőik és helikoptereik légicsapásokat mértek a parlamentre és az országos rendőr-főkapitányság székházára. Recep Tayip Erdogan török elnök az utcára szólította a civil lakosságot, amely végül megakadályozta az államcsínyt. Hivatalos összesítések szerint az incidensben 248 ember halt meg és 2193 sebesült meg.