Ha a világ országai összekötnék a megújuló energiaformák használatának bővítését és a koronavírus-járvány utáni válságkezelést, akkor közel 100 ezer milliárd dollár hasznot zsebelhetnének be 2020 és 2050 között - állítja az International Renewable Energy Agency kutatóintézet és tanácsadó szervezet, amelynek legfőbb feladta, hogy segítse a világgazdaság átállását a zöldenergia használatára. Az ötlet egyszerű: azokat a forrásokat, amelyek a válságkezelésre rendelkezésre állnak a megújuló energia felhasználását segítő infrastrukturális beruházásokra kellene fordítani.
Ezzel több legyet lehet ütni egy csapásra: fel lehetne gyorsítani a gazdaság technológiai átállását, nagy lépést lehetne tenni a klímaváltás megelőzésében és élénkíteni lehetne a gazdaságot, amire szükség van a kilábaláshoz a koronaválságból - idézte a szervezet igazgatóját, Francesco La Camerát a brit Guardian. A válság megmutatta mennyire sérülékeny a jelenlegi rendszer, például az olajpiacon gigantikus túltermelési válság alakult ki, részben azért, mert az olajkutak termelését nem lehet úgy csökkenteni, mint például a napenergia-termelést azzal, hogy letakarják a napelemeket.
Pluszok és mínuszok
A zöldenergiával foglalkozó szervezet szerint az alternatív energiába befektetett minden dollár 3-8 dollár hasznot hozna 2050-ig. Ezzel egyidejűleg négyszeresére, 42 millióra nőhetne az ágazatban foglalkoztatottak száma és a légszennyezés csökkenésének köszönhetően javulna az emberek egészségi állapota, amivel enyhülne a világ egészségügyi rendszereire nehezedő nyomás. Ami a klímavédelmet illeti, a felpörgetett beruházásoknak köszönhetően 2050-re 70 százalékkal mérséklődhetne a világ szén-dioxid-kibocsátása.
A jelentés szerzői kiemelik a zöldenergiával - azaz az alternatív módon megtermelt elektromos áram felhasználásával végzett vízbontással - előállított hidrogén szerepét. Szerintük ezzel a nehéziparban és a közlekedésben gyakorlatilag nullára lehetne csökkenteni az üvegház hatású gáz kibocsátását. A tisztán égő energiahordozó az acél- és a cementgyártásban a földgáz helyére léphetne, és üzemanyagként is használható lenne.