Tavaly a legtöbb magyarlakta romániai városban jelentősen drágult a távfűtés, idén azonban az önkormányzatok zöme nem emelt árat, annak ellenére, hogy a földgáz világpiaci ára az eget ostromolja - írja a Maszol. A leginkább a brassói fogyasztóknak van okuk az örömre, ott ugyanis november 1-jétől olcsóbb a hőenergia.
A távhőt szolgáltató SPLT tájékoztatása szerint egy gigakalória hőenergia ára a tavalyi 264,14 lejről 233,07 lejre (19,5 ezer forint) csökken az idei fűtési szezonban. Ez annak köszönhető, hogy november 1-jei hatállyal a kormány 19 százalékról öt százalékra csökkentette a központosított rendszerben szolgáltatott hőenergia és meleg víz áfáját.
Nagyváradon, Kolozsváron és Aradon a lakossági tarifa nem változik a 2021–2022-es fűtési szezonhoz képest. Ez Aradon 398 lej/gigakalóriát jelent, Kolozsváron 278 lej/gigakalóriát, Nagyváradon pedig 396,4 lej/gigakalóriát. „Figyelembe véve, hogy mekkora drágulásra számítottak az emberek, úgy vélem, nagy dolog, hogy nem emeltünk árat” – nyilatkozta a Maszolnak Florin Birta, a bihari megyeszékhely polgármestere.
Kell a kormány támogatás
A temesváriak kevésbé szerencsések, a Colterm ugyanis 17 százalékos tarifaemelést javasolt az önkormányzatnak. Ez az emelés 500 lej/gigakalóriás tarifát jelent. A csíkszeredaiak ennél jobban jártak, bár ott az önkormányzat brutális mértékben drágított, 250 lej/gigakalóriáról 360 lej/gigakalóriára.
Az, hogy az önkormányzatok zöme nem drágított, a kormányzati intézkedések következménye. Azon túl, hogy csökkentette az áfát, a Ciucă-kabinet 370 lej/MWh-ban maximálta az árat, melyért a termelők és a kereskedők földgázt adhatnak el a városi hőerőműveknek. A szabadpiacon erre egyetlen cég sem hajlandó, azonban a végső szolgáltatók kötelesek ilyen áron biztosítani az energiahordozót a távhőszolgáltatók számára.