Donyeck városának internetezői nem kevés gúnnyal azt követelik, hogy tartsanak népszavazást városuk csatlakozásáról Nagy-Britanniához. Donyeck brit város! Isten óvja a királynőt! Így kezdődik a közösségi site-okon megjelent felhívás, miután a Krím lakossága márciusi 16-án népszavazáson úgy döntött, hogy kéri a moszkvai kormányt a félsziget visszacsatolására Oroszországhoz.
Az internetes felhívás ezt követően - "brit honfitársainknak" szólítva a donyeckieket - leszögezi, hogy kritikus pillanathoz érkeztek életükben: el kell dönteniük, melyik országban képzelik el gyermekeik jövőjét. Határozniuk kell arról, mit szeretnének, mi legyen utódaik anyanyelve.
Átvertek bennünket
Donyecket 1869-ben egy walesi üzletember, John Hughes alapította a cári Oroszország területén. Az iparmágnás acélgyártó üzemet építtetett és megalapozta a környéken folyó szénbányászatot. A város eredeti neve Juzovka, ami Hughes nevének orosz kiejtéséből adódik.
Több mint egy évszázadon át előbb oroszok vertek át bennünket, azt állítva, hogy eredeti orosz településen élünk, majd az ukránok tették ugyanezt - írják a népszavazás kezdeményezői. Követeljük, hogy Juzovka térjen vissza anyaországa, Nagy-Britannia kebelére. Kérésük nyitott fülekre talált: a helyi Donbass.ua internetes hírportál jelentése szerint a hét végéig több mint hétezren csatlakoztak a felhíváshoz. Egy online közvélemény-kutatás szerint az emberek 61 százaléka támogatja brit csatlakozást, 16 százalékuk regionális autonómiát akar az angollal mint hivatalos nyelvvel.
Eltiporták volna
Az Ekho Moszkvi hírportál egyik fórumozója arra hívta fel a figyelmet, hogy ha egy orosz régióban fogalmazott volna meg valaki hasonló viccet, akkor a site-ot, amelyen ez megjelent, semmi perc alatt leállították volna a hatóságok, a szerzőket pedig izgatással és extremizmussal vádolták volna meg. Az ukrán politikai válság kezdete óta az orosz illetékesek számos internetes oldalt töröltek, miután tudósítottak a Moszkva-ellenes megmozdulásokról. A vád extremista izgatás volt.
Vlagyimir Putyin orosz államfő decemberben írt alá egy törvényt, amely lehetővé teszi, hogy börtönnel büntessék a szeparatista nézeteket valló embereket. egyes elemzők szerint azonban a Krím bekebelezésével éppen az orosz kormány nyitotta ki Pandóra szelencéjét. Oroszországban számos kisebbség él, amely önálló nyelvére, kultúrájára és történelmére hivatkozva függetlenségének helyreállítását követelheti.
A Krím elfoglalása után oroszbarát tüntetések indultak Kelet- és Dél-Ukrajnában. Donyeckben erőszakos összecsapások voltak ezek résztvevői és a hatóságok között.