A világ hét legfejlettebb országának (Németország, Egyesült Államok, Japán, Olaszország, Kanada, Nagy-Britannia és Franciaország) vezetői hétfőig tanácskoznak. A helyszíntől mintegy nyolc kilométerre található Bayonne-ban a többségében fiatalokból álló felvonulók antikapitalista és a rendőrökkel szemben ellenséges szlogeneket skandálva próbáltak áthatolni a városközpontban felállított biztonsági kordonokon. A rendőrök a tömeget a sétálóutcába terelték, majd a több száz ember ismét egy kordonnak rontott egy hídon. Több mint egy órán át tartó patthelyzet után a rendőrség könnygázzal és vízágyúval oszlatta szét a demonstrálókat.
A dél-franciaországi Pyrénées-Atlantiques megye prefektusa már péntek este megerősítette a rendőri biztosítást az 50 ezer lakosú Bayonne-ban az előre tervezetthez képest, miután napok óta terjedt a hír arról, hogy antikapitalista tüntetők be nem jelentett megmozdulást szerveznek a G7-ek találkozója ellen. Szombaton a baszkföldi város egy halott településre emlékeztetett, az üzletek kirakatait bedeszkázták, a helyi rendőrök német kollégáik segítségével igazoltatták és megmotozták a központba érkezőket.
A bayonne-i nem engedélyezett felvonulással párhuzamosan békés megmozdulást is szerveztek egy, a francia-spanyol határ mentén kijelölt négy kilométeres útvonalon, ahol viszont nem igazolódtak be a félelmei hatóságoknak, amelyek a francia tüntetéseken rendszeresen a tömegbe keveredő anarchisták rendbontásaitól tartottak az ellencsúcsként meghirdetett rendezvényen.
A családias hangulatú, békés felvonuláson, amelyen a szervezők szerint 15 ezren, a rendőrök szerint 9 ezren vettek részt, együtt meneteltek antikapitalisták, környezetvédők, globalizációbírálók, valamint velük sétált néhány tucat, a francia kormány politikája ellen tiltakozó sárgamellényes és baszkföldi szuverenista.
"Elégedettek lehetünk, miután óriási kihívás volt számunkra ennek az ellencsúcsnak és ennek a tüntetésnek a megszervezése" - mondta a francia hírügynökségnek Sébastien Bailleul, a G7 alternatívák elnevezésű kollektíva szóvivője, aki szerint az "ünnepi és családi megmozduláson a francia, a baszk és a nemzetközi ügyek" együtt voltak jelen.
A karneváli hangulatú felvonulást egy saját, hatékony 250 fős szolgálat biztosította. A tömeg úgy haladt át a Franciaországot és Spanyolországot összekötő Bidassoa-hídon, hogy gyakorlatilag egyetlen egyenruhás rendőrbe sem ütközött, miközben a francia kormány 13 ezer rendőrt és csendőrt mozgósított a G7-csúcstalálkozónak helyszínt adó baszkföldi Biarritz és környékének védelmére.
Vasárnapra több G7-ellenes szervezet újabb megmozdulást hirdet Bayonne-ba, és a Biarritz körüli városokban további hét békés rendezvényt tartanak, amelyekkel a tiltakozók jelképesen körül kívánják zárni a fejlett országok vezetőinek tanácskozását.