Az Oroszország ukrajnai inváziójára adott nyugati válasz közismert gyenge pontja Európa függése az orosz gáztól – írja az Oilprice.com hírportál. Ez a sérülékenység az oka, hogy az EU és az USA, illetve az utóbbi Európán kívüli szövetségesei egyelőre tartózkodtak attól, hogy megnehezítsék vagy leállítsák az orosz energiahordozók importját. Az európai függés átlagosan a gáz esetén az éves beszerzés harmada, ám országonként nagyok a különbségek.
Spanyolország és Portugália nem használ orosz gázt, Olaszország szükséglete negyven, Németország ötven százalékát szerzi be Oroszországtól. A kelet-közép-európai országok esetén még nagyobb az arány, egészen Észtországig és Finnországig, amelyek teljes igényüket az orosz szállítóktól vásárolják meg. A legsötétebb forgatókönyv szerint vagy a szankciók, vagy az orosz vezetés ellenlépései miatt teljesen leállhat az orosz gáz áramlása Európába, ami válságos helyzetet és csillagászati árakat hozna jövő télen.
A Wood Mackenzie szakértői szerint azonban ez csak az egyik lehetséges forgatókönyv, és ha szemügyre veszünk más lehetőségeket is, akkor azt láthatjuk, hogy Európa megúszhatja a következő telet. Ennek az optimista forgatókönyvnek a kiindulópontja az, hogy a kontinens gáztárolói, amelyek nemrégen még kongtak az ürességtől, mostanra átlagosan elérték a 30 százalékos feltöltöttséget, ami belül van az ötéves átlagnak megfelelő sávban, igaz, annak inkább az alján helyezkedik el, mint a tetején.
Több tényező
A tanácsadó cég elemzői megjegyzik, hogy idén januárban és februárban több folyékony gáz (LNG) érkezett az európai csővezetékekbe, mint amennyi orosz gázt pumpáltak azokba. Ez részben a magas áraknak köszönhető, amelyek gazdaságossá tették ezt a fajta importot, ám a fő tényező nem ez, hanem az, hogy az ázsiai fogyasztók magas tartalékokkal indították az évet és viszonylag kellemes volt a idő arrafelé, ami felszabadította az LNG szállításokat Európa számára.
A szakértők arra számítanak, hogy a magas árak kitartanak 2022-ben, ami arra bátorítja a norvég termelőket, hogy erőteljes európai exportot bonyolítsanak le és vonzóvá teszi az európai a piacot az LNG-termelőknek is. Brazíliában viszonylag jól muzsikálnak a vízi erőművek, ami további LNG-szállításokat terelhet az öreg kontinens felé. Ennek köszönhetően az év során kevesebb orosz gázra lesz szükség, és a jelenlegi viszonylag alacsony import ellenére – a lengyel és az ukrán tranzit a teljes kapacitás alatt folyik – fel lehet tölteni az európai tárolókat.
A tanácsadó cég októberre 80 százalékos feltöltöttséggel számol szemben a 2021. októberi 74 százalékkal. Ami neccesnek látszik, az a 2023-as helyzet, amikor az európai termelés folyamatos csökkenése a rendelkezésre álló LNG mennyiségének visszaesésével párosulhat, miközben az ázsiai kereslet várhatóan nő. Így gondok lehetnek a tárolók nyári feltöltésével, és a 2023/2024-es telet megint csupán75 százalék körüli betárolt aránnyal kezdhetik az európai országok.
Az Ukrajnával kapcsolatos legfontosabb híreket ezen a linken olvashatja.