Az Európai Bizottság új gázársapka kidolgozásába fogott az emelkedő gázárak miatt, a részleteket február 26-án fogják bemutatni. A megoldás egy dinamikus ársapka lenne, ami kiszűrné azt a piaci helyzetet, amikor az európai jegyzésárak nagyon elrugaszkodnak a világpiaci, elsősorban az amerikai áraktól. A cél az európai ipar versenyképességének a helyreállítása a megfizethető energiához való hozzáférés biztosításával.
Mindez azért vált aktuálissá, mert az európai gázárak egy év alatt duplázódtak, e hét elején kétéves csúcsok dőltek meg a rotterdami gáztőzsdén. Egyébként az ötlet nem teljesen új, a tavaly megjelent Draghi-jelentés (amely lényegében az európai versenyképesség problémáit taglalta) is tartalmazza a felvetést. Mario Draghi egyébként arra tett javaslatot, hogy az amerikai példát követve az EU-s szabályozóknak legyen lehetősége a spekuláció korlátozására (vagyis, amikor láthatóan nem a kereslet-kínálat mozgatja a jegyzésárakat, hanem a gyors pénzügyi profitszerzés).
Az intézkedésről a Bloomberg forrásai úgy nyilatkoztak, hogy azt válsághelyzetben lehetne alkalmazni, kérdés, hogy a mostani annak tekinthető-e.
Ezt a dinamikus ársapkát akkor lehetne életbe léptetni, ha az európai spot, vagy határidős gáz-jegyzésárak nagy eltérést mutatnak a globális áraktól.
Ursula von der Leyen bizottsági elnöknek írt levelükben az energetikai cégek (termelők, kereskedők) azonban jelezték, szerintük az árplafon nem csökkentené a piaci árakat, hanem épp felfelé irányuló árnyomást és jelentős áringadozásokat okozna Európában.
Egyébként nem ez lenne az első beavatkozás a piaci árakba. Január végéig volt érvényes az az intézkedés, amelyet a 2022-es energiakrízis idején vezettek be és akkor élesítették volna, ha a piaci árak egymást követő 3 munkanapon 180 euró/Mwh vagy 35 euróval a világpiaci átlagár főlé emelkednek. Végül nem kellett egyszer sem életbe léptetni, egyedül Spanyolország és Portugália vezetett be ideiglenesen ársapkát a villamosenergia-termelésre használt földgázra.
Szerdán 3 százalékkal csökkentek a jegyzésárak a holland energiatőzsdén.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb
Jöhet az utolsó kenet? – Trump vámjai dönthetik romba a patinás európai gyártót

Megjelent egy új várólista-protokoll: betegek tízezreinek változhat meg az élete

Búcsút inthetünk a papírnyugtáknak, bekopogtatnak az e-pénztárgépek

Új magyar kutatás rántotta le a leplet: így függ össze a romló termékenységi ráta a légszennyezéssel

Nem áprilisi tréfa, amit holnaptól látni fog a kutaknál

Mindenki megőrül a ChatGPT új funkciójáért, ami mostantól ingyenes

Ezért érdemes átugrani az osztrákokhoz egy hosszú hétvégére

Újabb járvány söpör végig Magyarországon: tömeges állatvágások és határzárak kísérik a rejtélyes vírust

Nagy Márton: eredményes az árrés csökkentés, konkrét adatok érkeztek
