A határidős gázpiacon meglehetősen furcsán alakulnak az árak, a piac minden jel szerint arra számít, hogy nyáron drágább lesz a földgáz Európában, mint télen.
A gázpiacszokásos működése pont fordított szokott lenni, s kereskedők rendszerint nyáron vásárolnak be az olcsó gázból, amelyet télen nyereséggel értékesítenek, amikor magasabb a kereslet. Most azonban a jövő nyári szállításra szánt földgáz ára rekord felárat mutat az azt követő télhez képest.
Ez a különbség azt a várakozást tükrözi, hogy Európa a mostani tél folyamán nagymértékben igénybe kimeríti gáztárolóit, és a nyári hónapokban nehezen tudja majd feltölteni a készleteket
– írja elemzésében a Financial Times.
A megkérdezett szakértők szerint az abnormális árviszonyok önmagukban is fokozzák az aggodalmakat azzal kapcsolatban, hogy Európa hogyan fogja tudni feltölteni a tárolókat 2025 nyarán. Ráadásul, ha drága nyári gáz, akkor a kereskedők számára nem nagyon lesz ösztönzőerő a készletek feltöltésére.
Mint ismert, Oroszország az Ukrajna elleni támadását megelőzően és azt követően 2022-ben leállította az EU-ba irányuló vezetékes gázszállításainak nagy részét. Válaszul Brüsszel olyan szabályt vezetett be, amely előírja a tagállamoknak, hogy minden november elejére a kapacitás 80 százalékára töltsék fel gáztárolóikat. A kereskedők szerint az uniós célkitűzés, amelyet azóta 90 százalékra emeltek, magasabbra nyomta a nyári árakat.
Az elmúlt két évben ennek teljesítése nem volt kérdéses, mivel az európai gáztározók töltöttsége a téli szezon végén a szokásosnál jóval magasabb volt, s ez csökkentette a nyáron szállított földgáz iránti keresletet. Most azonban elemzők arra számítanak, hogy a szezon végén az előző két évben megszokottnál alacsonyabb töltöttséget mutatnak majd a tárolók, és ha hidegebb lesz a tél, ez még inkább igaz lesz. Márpedig jelenleg a szokásosnál hidegebb télre készül a kontinens. Erről bővebben itt írtunk.
Az európai tárolók a lap szerint a múlt héten az elmúlt éveknél már 10 százalékponttal alacsonyabb töltöttséget mutatnak és a tél eleje óta régen nem látott ütemben fogy a tárolókban tárolt gáz mennyisége.
A piac arra is számít, hogy az Ukrajnán keresztül érkező orosz szállítások leállnak, amikor az év végén lejár a tranzitmegállapodás. Ráadásul a törökországi szállítási útvonalat eközben negatívan érinthetik a Gazprombankkal szemben frissen bevezetett szankciók.
A szakértők szerint a mostani áralakulás azt mutatja, a szereplők a 2022-es események megismétlődésére számítanak, akkor az energiaválság csúcspontján egyes európai kormányok arra utasították a hazai vállalatokat, hogy a tárolási megbízás teljesítése érdekében rekord magas áron vásároljanak gázt a világpiacról.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!