Oroszország továbbra is megszenvedi a kőolaj és ezzel a földgáz árának mélyrepülését. Az ország nem egészen 15 milliárd dollár bevételt ért el a gáz exportjából 2016 első felében, ami 31,6 százalékkal kevesebb, egy évvel korábbinál - adta hírül az orosz vámhivatal. Ezzel egyidejűleg hét százalékkal nőtt a kivitel mennyisége, ám ez nem tudta ellensúlyozni az árak zuhanását.

Eközben változik a gáz kivitelének szerkezete. Az idei év első felében a nyugat-európai vásárlóknak 78,3 milliárd köbméter gázt értékesítettek, ami, csaknem 15 százalékkal több mint tavaly. Közben a volt szovjet köztársaságokba 17 milliárd köbméter gázt exportáltak, ami 18 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában.

Lejtőn az olaj is

A nyersolaj kivitelével ugyanilyen gondjai vannak Oroszországnak. Idén az első hat hónapban 32,9 milliárd dollárt hozott a fekete arany exportja, ami 31,5 százalékkal kevesebb, mint egy éve. A nyugat-európai kivitel 115,9 millió tonnára mert fel, azaz 6,1 százalékkal haladta meg a tavalyi első félévit. Az ebből származó bevétel azonban csak a 30,45 milliárd dollár volt, ami 14,5 milliárddal kevesebb a tavalyinál.

Oroszország növelte a nyersolaj exportját a volt szovjet tagállamokba is. Az ottani finomítók 11,9 millió tonna nyersanyagot vásárolhattak az orosz eladóktól, ami öt százalékkal több, mint egy évvel korábban. A bevétel 2,48 milliárd dollár volt, ami viszont ötödével kevesebb, mint egy évvel korábban.

Jó hír a lengyeleknek

Kína továbbra is emelkedő kokszkeresletének és a világ különböző részein végrehajtott bányabezárásoknak köszönhetően megugrott a szén ára - írta a businessinsider.com. Mivel a fekete energiahordozó árát a kínai felhasználás határozza meg, a drágulás jó hír a lengyel bányáknak is. Lengyelországban a régi Szén Társaság és a lublini Bogdanka energetikai szén termelésére specializálódott, míg a Jastrzebska Spólka Weglowa koksszal foglalkozik (ebben a legnagyobb termelő Európában). A kedvező változások jeleként jastrzebi vállalat részvényei a 9 zlotynál alacsonyabb januári értékről, több mint 25 zotyra drágultak fél év alatt. Ugyanakkor az áramtermelésre használt szén tonnánkénti ára júniusban átlagosan 193 zloty volt, ami több mint tíz százalékkal marad el az egy évvel ezelőtti 216,80 zlotytól.