Tavaly Európában átlagban 15 055 euró állt minden egyes lakos rendelkezésére vásárlásra, szórakozásra, utazásra, a közüzemi számlák kifizetésére és más kiadásokra - idézte a Maszol a GfK piackutató cég Purchasing Power Europe 2021 című tanulmányát.
A GfK 42 államban hasonlította össze, hogy mennyi pénzük marad az embereknek miután befizetik a jövedelmüket terhelő valamennyi adót és hozzájárulást.
Kapcsolódó
A listát Liechtenstein vezeti, míg az utolsó helyen Ukrajna áll. Az alpesi miniállamban 64 629 euró költőpénze volt tavaly egy polgárnak, 34-szer több, mint egy ukránnak. Az ukránoknál még a jómódúnak szintén nem mondható koszovóiak és moldávok is jobban állnak anyagilag.
Az élbolyba Luxemburg, Svájc, Izland, Norvégia, Dánia, Ausztria, Németország, Svédország és Nagy-Britannia tartozik még. Ezekben az országokban az egy főre eső vásárlóerő 40 739 és 23 438 euró között változik.
Románia az EU egyik legszegényebb állama, ám a 42. helyről feljött a 31.-re. A Romániában élő átlagpolgár már alig marad le a magyarországitól. Az előbbi országban 7453 euró/fő volt tavaly a vásárlóerő, míg Magyarországon 7642 euró, a lemaradás tehát már csak három százalék.
Eközben Csehországban 10 667 euró volt az egy főre eső vásárlóerő, Lengyelországban 8294 euró. A cseh érték az európai átlag 70 százalékának felel meg, míg romániai a 49,5 százalékának.