Alan Greenspan a washingtoni szenátus bankügyekben illetékes bizottságának meghallgatásán két héttel ezelőtti helyzetértékeléséhez képest valamivel derűlátóbb képet festett az USA gazdaságának állapotáról.
Az Egyesült Államok több mint kilenc hónapja recesszióban lévő gazdaságában vannak stabilizálódásra utaló jelek, ám lehet, hogy a felhajtóerők rövid életűek lesznek, a kilátások továbbra is bizonytalanok, egyelőre nem láthatók a tartós fellendülés jelei – szögezte le. A Fed elnöke szerint a raktárkészletek alakulása alapvető jelentőségű: az utóbbi egy évben elkerülhetetlenül gyorsan hanyatló készleteknek hamarosan újra emelkedniük kell, hogy lendületet kapjon a gazdasági növekedés, hiszen ennek előfeltétele a fogyasztás élénkülése. A részvényárfolyamok utóbbi egy évben tapasztalt visszaesése és a munkanélküliség valószínű emelkedése továbbra is visszafogja a háztartások költekezését és a vállalati nyereségek nyomás alatt maradtak – mondta Greenspan. Derűlátásra adhat viszont okot, ha folytatódnak az újabban tapasztalt, kedvező gazdasági fejlemények. A bizonytalanság csökkenésével mérséklődhetnek a kockázati prémiumok és növekedésnek indulhatnak az állóeszköz-beruházások. A Fed elnöke egyúttal érzékeltette: nincs teljesen meggyőződve arról, hogy újabb jelentős gazdaságösztönzésre van szükség, mert a gazdasági fordulat e nélkül is mindenképpen bekövetkezik.
Bár a mostani beszéd nem adott egyértelmű jelet a piaci szereplőknek a monetáris politika következő döntését illetően, alapvetően megváltozott a hangulat: az elsődleges állampapír-piaci forgalmazók többsége most már arra számít, hogy a nyíltpiaci bizottság (FOMC) január 29–30-án esedékes következő ülésén nem nyúl a jelenleg 1,75 százalékos egynapos irányadó kamathoz, és a határidős kamatkontraktusok árának alapján a piac is 80 százalék esélyt lát erre.
További részletek