A cseh energiakereskedők arra számítanak, hogy a harmadik negyedében a nukleáris erőművek áramtermelésének visszaesése és a magyarországi, illetve balkáni kereslet feszessége miatt magasra szökhetnek az áramárak - írja az ICIS szakportál. A kínálatot az fogja korlátozni, hogy a temelini és a dukovanyi atomerőműben egyaránt július-augusztusra terveznek karbantartási munkákat.
A kínálati oldalon eközben megjelenhet Magyarország. Ha a tavasz száraz időjárást hoz, akkor a magyar vásárlók, amelyek általában a Balkánról importálnak vízi erőművekkel termelt áramot, alternatív forrást keresve a cseh és a szlovák piac felé fordulhatnak, ahol idén szűkös ellátással találhatják magukat szembe.
Elcsúszó befejezés
Mind Temelinben, mind Dukovanyban egy-egy reaktort állítanak le júliusban, majd az utóbbiban egy további karbantartását kezdik meg a hónap közepén. A temelini munkák augusztus közepéig tarthatnak, míg Dukovanyban szeptemberig elhúzódnak. Ehhez hozzá kell adni a késéseket, amelyek rendszeresek az atomreaktorok karbantartásánál.
Ez azt jelenti, hogy a nyári fogyasztási csúcs idején négy hétre kiesik két gigawatt a cseh áramtermelési kapacitásból, ami megegyezik a paksi atomerőmű termelési képességével. Emellett a harmadik negyedévben végig kisebb lesz a megszokottnál a rendelkezésre álló kapacitás, miközben a cseh atomerőművek óriási súlyuk miatt nagy hatást gyakorolnak az áram árára.
Fogyasztási lánc
Csehország elektromos hálózata összeköttetésben áll Szlovákiáéval és Magyarországával. Ha Románia és Szerbia árampiaca feszes lesz a nyáron, akkor Magyarország, amely rendszerint ezektől a szomszédaitól vesz elektromos energiát, Szlovákiából próbálhat meg vásárolni, amely viszont a szintén feszes cseh piacról próbálhat áramot venni.
Romániában az elektromos energia előállításában szerepet játszó víztározók tartalékai négy százalékkal nőttek május első hetében - derült ki a Transelectrica adataiból, ám még így is elmaradnak az elmúlt három évben elért rekordjuktól. A hasonló szerb tartalékok stabilak voltak.
A helyzet még változhat, hiszen majdnem két hónap van hátra a harmadik negyedév kezdetéig. Ha esős lesz ez az időszak, az az áramtermelés növekedésén át nyomást gyakorolhat az árakra. A cseh termelés visszaesése azonban biztos, ezért az áramkereskedők legvalószínűbb forgatókönyvében áremelkedés szerepel.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!