Egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy a román parlament hétfőn bizalmat szavaz a napokban kinevezett Victor Ponta miniszterelnöknek és kormányának. A korábbi kormánypártból kilépő politikusokból verbuválódott Szövetség Románia Haladásáért frakcióval, a függetlenek és a kisebbségek képviselőinek támogatásával meglesz a parlamenti többség, a magyarság képviselői között dúló politikai érdekharcoktól is meggyengült RMDSZ pedig végérvényesen magára maradt. A napokban a Fitch és a Moodys is aggodalmát fejezte ki a bukaresti kormányválsággal kapcsolatban, az elhúzódó politikai feszültségek és a választások miatt lazuló költségvetési szigor megrendítheti a befektetői bizalmat, ami a kockázati felárak emelkedéséhez vezet - áll a hitelminősítők közleményében. Az IMF egy küldöttsége jelenleg is Bukarestben tartózkodik, ahol - bár a tárgyalásokat az új kormány megalakulásáig felfüggesztették - technikai egyeztetéseket folytatnak többek között a jegybankkal és az adóhatósággal.
A hatalom átvételére készülő Ponta közben bemutatta kormányprogramját, amelyről azonban már első olvasatra is lerí, hogy a kampányidőszakban készült. Az 53 oldalas programban ugyanis kevés a konkrétum, a dokumentum a törvényesség betartását, a társadalmi igazságosság helyreállítását és az ország természeti erőforrásainak védelmét sorolja a kormány legfőbb prioritásai közé. A kabinet hadat üzen a korrupciónak, a közigazgatást gyökeresen átszerveznék úgy, hogy csak a minisztereket és az államtitkárokat neveznék ki politikai alapon. Egyetlen pozitívum, hogy a kabinet kész aláírni az EU fiskális paktumát, vállalva ezzel a szigorú költségvetési szabályokat. A program élesen bírálja a 2010-es öt százalékpontos áfaemelést és vállalkozóbarát, gazdaságélénkítő adópolitikát ígér konkrétumok nélkül. A közalkalmazottak bérének 15 százalékkal való növelését is prioritásként kezeli Ponta, ám a labdát az IMF térfelére dobta, amikor kijelentette: a valutaalapnak rá kell bólintania a deficitcél módosítására. Az előző kormány és az IMF korábban 1,9 százalékos GDP-arányos hiánycélban állapodott meg, Ponta szerint ugyanakkor a deficit a tervezett bérelemelések ellenére sem haladná meg a 3 százalékot. A tervek szerint a nyugdíjasok még idén visszakapják a 2010-óta jogtalanul levont egészségügyi hozzájárulásokat, a mezőgazdasági termények áfája azonban csak 2013-ban csökkenhet.
Az új kabinet folytatni kívánja az autópályák építését is, elsődleges cél a Nagylakot Constatával összekötő négyes páneurópai folyosó befejezése. Az észak-erdélyi (Nagyvárad-Kolozsvár-Marosvásárhely-Brassó) autópálya ügye nem szerepel a programban. Bevételeket az adók hatékonyabb behajtásától és a veszteséges állami vállalatok átszervezésétől remél Ponta, aki úgy tűnik végül meghajol az IMF akarata előtt és folytatja majd az állami vállalatok részvénycsomagjainak értékesítését. Nem véletlen ugyanakkor, hogy a már-már szélsőségesen jobboldali eszméket valló, a külföldi befektetők ellen nem egyszer kirohanó szociáldemokrata Ponta moratóriumot hirdetne a palagáz kitermelése. A tervezett intézkedés sokak véleménye szerint a nemrég koncessziót nyert Chevront akadályozná meg az energiahordózók kitermelésében. Verespatak is terítékre kerül, a projektet a kormány újravizsgálná, annak érdekében, hogy az a nemzet érdekeit szolgálja - áll a dokumentumban.
Victor Ponta, a szociálliberális pártszövetség (USL) miniszterelnök-jelöltje, a Szociáldemokrata Párt ( PSD) elnöke a múlt héten kapott kormányalakítási megbízást Traian Basescu román államfőtől, miután a néppárti Ungureanu-kabinet április 27-én megbukott a bizalmi szavazáson.