A Fitch egyebek között azzal számol, hogy az alacsony olajár miatt, valamint az Európai Unió és az Egyesült Államok szankcióinak hatására 2016-ban csökkenhet az orosz olajtermelés.

Tavaly 526,753 millió tonna kőolajat bányásztak Oroszországban, ez 0,6 százalék növekedés éves szinten. Ennek alapján a napi olajterelés 1,443 millió tonna (10,58 millió hordó) volt, ami a legtöbb 1987 óta, amikor a napi olajtermelés 1,5 millió tonnát, napi 11,4 millió hordót tett ki.

Az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium kedden azt közölte, hogy az iráni atomprogramról Bécsben létrejött megállapodás hatására a közeljövőben akár 55 dollár alá is csúszhat a kőolaj ára. A minisztérium szerint azonban az árcsökkenés nem tart sokáig, ezért továbbra is fenntartja az 55 dolláros idei átlagárra vonatkozó előrejelzését. Az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium szerint ugyanis, ha Irán megkezdi olajtermelésének a növelését, akkor az OPEC a szervezet termelési kvótájának a csökkentéséről dönt.

A Fitch szakértői szerint Irán legkorábban 2016-tól kezdi növelni az olajtermelését, és évekre lesz szüksége ahhoz, hogy elérje a szankciók bevezetése előtti szintet. Irán jelenleg napi 1,1 millió hordó kőolajat exportál, a szankciók 2012. évi bevezetése előtt még 2,5 millió hordót.