Oroszország leállította az együttműködés minden formáját a NATO-val - mondta a Moscow Times tudósítása szerint Alekszander Grusko orosz külügyminiszter-helyettes, hozzátéve, hogy olyan viszony alakult ki a felek között, amely tükörképe a hidegháború idején fennállt státus quónak. A politikus szerint valójában a nyugati szövetségi rendszer függesztette fel a katonai és polgári együttműködést 2014 tavaszán, amikor Oroszország elkonfiskálta a Krím félszigetet Ukrajnától.
Ezt számos vita követte kezdve a Krímet az orosz szárazföldtől elválasztó Kercsi-szoros körüli haditengerészeti kardcsörtetéstől egészen addig, hogy az USA felmondta a még a hidegháború idején kötött szerződéstől a középhatótávú nukleáris fegyverek leszerelésétől. Valójában a NATO adta fel a pozitív kapcsolatok fenntartásának lehetőségét Oroszországgal - összegezte kormánya álláspontját Grusko, aki 2012 és 2018 között országa állandó képviselője volt a katonai szövetségnél.
A külügyminiszter-helyettes óvott attól, hogy a NATO katonai konfliktusba keveredjen az orosz hadsereggel, úgy véli, minden értelmes ember bízik abban, hogy ez nem következik be. Egy ilyen összecsapás humanitárius katasztrófához vezetne, amit bizonyára Washingtonban és Brüsszelben is tudnak - tette hozzá.
Mintha válasz lett volna
Grusko egy nappal azt követően nyilatkozott, hogy egy korábbi amerikai katonai vezető aggodalmának adott hangot a romló orosz-USA kapcsolatok miatt. Arról beszélt, hogy ennek következtében atomháború robbanhat ki, hiszen előfordulhat egy olyan hiba vagy tévedés, amelyet a jó kommunikációval meg lehet előzni.
Az a veszély fenyeget, hogy visszasüllyedünk a hidegháborúba, ami senkinek sem lenne jó - fejtegette az AP-nek nyilatkozva James Stavridis nyugalmazott haditengerészeti admirális, aki 2009 és 2013 között a NATO főparancsnoka volt. A két fél katonai elitjének állandó politikai szintű egyeztetése nélkül fennáll egyre nő veszélye egy valódi új hidegháború kirobbanásának - mondta, és úgy tűnik, sajnos jó jósnak bizonyult.