A kutatók szerint a himalájai gleccserek olvadása sokkal gyorsabb a világ más tájain lévő gleccsereknél. Úgy számoltak, hogy megbecsülték 14 800 himalájai gleccser méretét a 400-700 évvel ezelőtti, úgynevezett kis jégkorszakban, majd azt összevetették a mostani adatokkal.
Ez alapján a gleccserek területük 40 százalékát veszítették el: ez számokra fordítva azt jelenti, hogy 28 ezer négyzetkilométerről 19 600-ra csökkent a kiterjedésük. Ezen időszak alatt 390 és 586 köbkilométer közötti jégmennyiséget is elvesztettek: ez megegyezik a közép-európai Alpok, a Kaukázus és Skandinávia mai jégmennyiségével együttvéve - írja a Science Daily.
A kutatócsoport számításai szerint az olvadás következtében felszabaduló víz 0,92 és 1,38 mm közötti mértékben emelte meg a tengerszintet világszerte.
Eredményeink egyértelműen azt mutatják, hogy a Himalája gleccsereiből a jég az elmúlt évszázadok átlagos üteménél legalább tízszer nagyobb mértékben veszett el. A csökkenés üteme az elmúlt évtizedekben gyorsult fel, amely az ember által okozott klímaváltozás eredménye
- mondta Jonathan Carrivick, a tanulmány társszerzője és a Leedsi Egyetem földrajzi karának helyettes vezetője.
Az Antarktisz és az Északi-sarkvidék után a Himalájában található a világon a harmadik legnagyobb mennyiségű gleccserjég, ezért gyakran "harmadik pólusként" emlegetik.
A himalájai gleccserek olvadása jelentős következményekkel jár több százmillió emberre nézve, akiknek élelmezése és energiaellátása Ázsia nagy folyórendszereitől függ.