Fegyverszünetet kezdeményez Bashar al-Asszad szíriai elnök, mivel a hatalmon lévők oldaláról úgy értékelik, hogy beláthatatlan ideig tartó, feloldhatatlan holtpontra jutott a több mint két éve kezdődött polgárháború - mondta Qadri Jamil miniszterelnök-helyettes a brit Guardiannak adott interjújában. A százezer életet követelő konfliktus, amely milliókat kényszerített külső vagy belső emigrációba, katasztrofális hatást gyakorol az ország gazdaságára - tette hozzá a politikus, aki a kormányban a pénzügyek egyik felelőse.

Szíria összesen 100 milliárd dollárt bukott a polgárháborún, amely kétéves GDP-jének felel meg. Korábbi hírek alapján úgy tűnik, hogy az gazdaság helyét a feketegazdaság és a feketekereskedelem vette át. Az óriási kockázatok miatt nemzetközi cégek nem kötnek üzletelnek az országban, az élelmiszerárak az egekbe szöktek. Azok a kisebb helyi vállalkozások, amelyek működnek, jelentős extraprofitot tehetnek zsebre az áruhiány miatt.

Beszéljük ezt meg

A kormány álláspontja szerint a fegyverszünetet az ENSZ ellenőrizhetné, feltéve, hogy semleges vagy a rezsimmel baráti viszonyt ápoló országból érkeznek a békefenntartó alakulatok. A béketárgyalások az USA és Oroszország közös kezdeményezésével életre hívott Geneva Two fórum keretében folyhatnának Genfben. A nagy kérdés azonban az, hogy milyen szervezetek vehetnének részt, illetve lennének hajlandóak rész venni ezeken.

Az Egyesült Államok a Szíriai Nemzeti Koalíció nevű, nyugati támogatást élvező lázadó csoportot fogadná el a kormányt alkotó pártok partneréül, ám ezt Jamil monopolista álláspontnak tartja. Ő egyébként az egyik olyan kis pártot képviseli, amely azzal az indokkal lépet be a Bath párt mellé a kormányt támogató koalícióba, hogy kiegyezést keressen az ország politikai erői között.

Az orosz kormány a Nemzeti Koordinációs Testület a Szíriai Demokratikus Változásokért nevű szervezettel tárgyalt, amely egy az ellenzék számos csoportját összefogó ernyőszervezet. Moszkva három ellenzéki szervezettel számol a tárgyalásokon: az előbbi kettővel, illetve a kurd népcsoport képviselőivel. A Geneva Two fórumot eddig azért nem tudták elkezdeni, mert a kormányellenes erők feltételül szabták ehhez Asszad távozását a hatalomból. A rezsim viszont a lázadókat segítő külföldi beavatkozás beszüntetését követeli.

Így szereztek vegyi fegyvert

A miniszterelnök-helyettes szerint az ENSZ jelentése az ezer ember halálát követelő augusztus 21-ei vegyi támadásról nem volt teljesen objektív. Állítása szerint Oroszország bizonyítékokkal rendelkezik a vegyi anyagot szállító rakéták eredetéről. Elismerik az ENSZ vizsgáló bizottságának megállapítását, miszerint a rakéták szovjet gyártmányúak, ám ezeket a hetvenes években Líbiának értékesítették. Még Líbiában került rájuk a vegyi robbanófej, így juttatták el a rakétákat a líbiai rezsim bukása után a fundamentalista lázadókhoz.

Jamil - aki az arab tavasz kezdetén a rendszer ellen tiltakozók között volt - az interjúban leszögezte azt is, hogy az Asszad-rendszer a jelenlegi formájában semmiképpen sem maradhat fenn. Szíriának ugyanakkor szerinte nem megdorgálásra van szüksége, hanem segítségre ahhoz, hogy feltápászkodjon a földről.