Januárban különleges emailt kaptak a Disney dolgozói. A levelet a cég vezérigazgatója, Bob Iger küldte, amelyben tájékoztatta dolgozóit, hogy véget ér a hibrid munkavégzés. Az összes alkalmazottnak négy napot bentről kell dolgoznia márciustól – adta hírül a BBC.
A kreativitás a szíve és lelke a cégünknek és egy olyan vállalkozásban, mint a miénk, semmi sem tudja helyettesíteni az együttlét és az alkotómunka lehetőségét. Ráadásul így jobban tudunk fejlődni és tanulni a mentorainktól
– érvelt a vezérigazgató.
Nem a Disney az egyetlen, aki a home office-ból visszavárja dolgozóit. A Goldman Sachs-nűl már 2022 márciusától kötelező heti öt napot az irodában tölteni. A Starbucks-nál januártól legalább heti három napot kell bent tölteniük a dolgozóknak. A Twitter alkalmazottainak is 40 órát irodaházon belül kell ledolgozniuk.
A vezetők szeretik a munkahelyi jelenlétet
Míg a vezérigazgatók fontosnak tartják a személyes együttműködést, a munkavállalók számára a rugalmas munkaidő a legfontosabb. A hibrid munkavégzésnek hála csökkent a dolgozói kiégés aránya, valamint jobb lett a munka és a magánélet egyensúlya, továbbá az alkalmazottak teljesítménye is növekedett.
Miután megtapasztalták a dolgozók a rugalmas munkavégzést, gyorsan ezzel kezdték csalogatni a cégek az új alkalmazottakat. Egy 2022-es kutatásban a megkérdezettek 40 százaléka szerint elengedhetetlen a rugalmasság, ezt csak a fizetés előzte meg 41 százalékkal a fontossági sorrendben. Látva ezeket az adatokat, rengeteg munkaadó átállt a hibrid munkavégzésre.
Az elmúlt években, amikor a legtöbb cég bővítette a munkavállalói létszámot, még valamelyest a dolgozók diktáltak. Manapság azonban a sok elbocsátás közepette, fordult a kocka. Az alkalmazottak pedig félnek az elbocsátástól, így könnyebben visszatérnek az irodába, mint korábban.
A vállalatvezetők jobban szeretik, ha nem otthonról dolgoznak az alkalmazottak, ezt azonban nem tudták kötelezővé tenni a pandémia idején. Ha fel akartak venni ilyenkor egy jó szakembert, muszáj volt rugalmas munkavégzést kínálni nekik
– árulta el a BBC-nek Charley Cooper, az R3 szoftver cég vezetője.
A Covid kínálta home office alatt sokan távolabb költöztek munkahelyüktől. Ezektől az alkalmazottaktól illetve azoktól, akik nem tudnak, vagy nem szeretnének visszamenni az irodába, könnyen megválnak a cégvezetők. A mostani elbocsátási hullámban úgyis találnak könnyen új munkaerőt.
(Jankura Luca)