Az amerikai diplomácia vezetője kiemelte: az amerikai beutazást a Kínai Kommunista Párt egyes tisztségviselőitől tagadják meg, mert az amerikai kormányzat álláspontja szerint felelőssé tehetők a hongkongi szabadságjogok megcsonkításáért. Pompeo azonban nem nevezett meg egyetlen kínai tisztségviselőt sem, akit a szankció érinthet.
A tárcavezető tudatta: korábbi és jelenlegi párttisztségviselőkről lesz szó, és a vízumkorlátozások a családtagjaikra is vonatkoznak majd.
A miniszter úgy fogalmazott, hogy "a Hongkongra vonatkozó új biztonsági törvényekkel a kínai vezetés fokozta erőfeszítéseit Hongkong autonómiájának aláásására". Leszögezte azt is, hogy Washington szerint Peking nyomást gyakorol a hongkongi helyi szervekre a demokráciáért küzdő aktivisták letartóztatása és a demokrácia híveiként számon tartott választási jelöltek ellehetetlenítése érdekében.
Megismételve az Egyesült Államok korábban többször is hangoztatott véleményét, miszerint Peking megsértette az Egyesült Királysággal 1997-ben Hongkongról kötött megállapodást, Pompeo újfent az egyezményben foglaltak tiszteletben tartására szólította fel Kínát.
Donald Trump amerikai elnök és Mike Pompeo a múlt hónapban jelentette be, hogy visszavonja a Hongkong számára biztosított különleges gazdasági és kereskedelmi előnyöket. Közleményében Pompeo pénteken emlékeztetett arra, hogy Trump akkor "ígéretet tett a hongkongi szabadságjogok felszámolását kezdeményező Kínai Kommunista Párt felelőseinek megbüntetésére". Hozzáfűzte, hogy e tekintetben a vízumkorlátozások az első intézkedéseket jelentik.
Kína washingtoni nagykövetségének szóvivője, Fang Hong a bejelentésre válaszul közölte: Kína "ellenzi az Egyesült Államok igazságtalan döntéseit". A szóvivőnő sürgette Washingtont, hogy "tegye jóvá tévedéseit, vonja vissza döntéseit, és hagyjon fel a beavatkozással Kína belügyeibe".
A The Wall Street Journal című amerikai lap péntek délután az internetes oldalán azt írta: az Egyesült Államok "belekeveredése" a Hongkonggal és Tajvannal kapcsolatos ügyekbe kockáztathatja az amerikai-kínai kereskedelmi megállapodás első szakaszában, januárban rögzített kínai vásárlásokat az Egyesült Államokban.