A város különböző részein felvonuló tömeg egyes utcákon megbénította a közlekedést. A rendőrség figyelmeztette a demonstrálókat, hogy engedély nélküli akcióban való részvétellel törvénysértést követnek el, és felszólították őket, hogy vegyék le a maszkjukat. Hongkongban ugyanis október 5-én életbe lépett a demonstráción maszkviselést tiltó törvény.
A pénteki megmozdulás előestéjén a városban erőszakos összecsapásokba torkollott az a demonstráció, amelyet a Halloween ünnep idejére időzítettek, a rendőrség pedig könnygázt vetett be a tömeg szétoszlatására.
Pekingben eközben véget ért a kínai kormányzat döntéshozó testületének négynapos plenáris ülése, amelyen az arról kiadott közlemény szerint Hongkong kérdését is megvitatták. A pekingi vezetés megerősítette elkötelezettségét az "egy ország, két rendszer" elve, valamint Hongkong hosszú távú fejlődésének és stabilitásának megőrzése mellett. A különleges közigazgatású státusszal bíró területek "biztonságának védelmére stabil alapokon álló törvényi kereteket és megfelelő betartási mechanizmust kell létrehozni" - olvasható a dokumentumban.
Hongkongban már öt hónapja tart az a tüntetéshullám, melyet eredetileg egy azóta visszavont, a kiadatási törvény módosítását célzó tervezet váltott ki, mára azonban a várost irányító Peking-párti kormányzattal szembeni általános tiltakozássá alakult. A demonstrációkon a rendőrség rendszeresen összecsap a gyakran fémrudakkal, Molotov-koktélokkal és téglákkal felfegyverzett tüntetőkkel, akiknek megfékezésére könnygázt, gumilövedékeket és vízágyúkat vet be.
Hongkong 1997-ben tért vissza Kínához a brit gyarmati uralom alól, és az "egy ország, két rendszer" elve alatt különleges jogokkal bír. A Nagy-Britanniával 1997-ben kötött megállapodás szerint Kína a dátumot követő 50 évre magas szintű autonómiát garantált Hongkongnak, ám az ott lakók közül sokan úgy érzik, Peking egyre növeli befolyását a városban.