A legtöbb engedély az építőiparra, a turizmusra és a vendéglátóiparra vonatkozik, mert ezekben a szakmákban van a legnagyobb a munkaerőhiány. A turizmusban és a vendéglátóiparban 10 ezer 611-ől 12 ezer 611-re, míg az építőiparban 17 ezer 800-ról 18 ezer 800-ra emelték a kvótát. Utóbbiban lehetőség van további ezer külföldi munkavállaló fogalakoztatására, amennyiben a cégek az országon belül nem találnak szakképzett munkásokat.
Andrej Plenkovic horvát kormányfő úgy értékelte: logikus döntésről van szó, miután a kormány megtett mindent annak érdekében, hogy a munkanélküliek számára lehetőséget biztosítson a munkaerőpiacra való visszatérésre.
Kapcsolódó
Marko Pavic, munka- és nyugdíjügyi miniszter elmondta: elsősorban a hazai munkaerőforrásra összpontosítanak, a külföldi munkavállalók kvótájának emelése az "utolsó védelmi vonal".
Gari Cappelli turisztikai miniszter szerint a kormány az új kvótával stabilizálni akarja az idegenforgalom helyzetét. Mint mondta, hiányzik a szakképzett és minőségi munkaerő, és bár a kvóták emelése rövidtávú intézkedés, hosszú távon is dolgoznak a probléma megoldásán.
A munkaerőhiányra az elmúlt hetekben a horvát munkaadók szövetsége (HUP) és a horvát turisztikai szövetség (HUT) hívta fel a figyelmet. Mint mondták: a munkaerőhiány veszélyezteti a turisztikai idényt. A csúcsszezon kezdetén kritikus a helyzet, vannak szállodák, éttermek és kávézók, amelyeknek emiatt veszélyeztetve van a működése - hangoztatták.
Luka Burilovic, a horvát kereskedelmi kamara elnöke szerint is aggodalomra ad okot a kialakult helyzet. Bejelentette, hogy a külföldiekről szóló új törvény megszünteti a kvótákat, és lehetővé teszi majd a vállalkozások számára, hogy annyi külföldi munkavállalót alkalmazzanak, amennyire szükségük lesz.