A téves utalás 1258 embert érint összesen pedig 226 ezer kunával érkezett több a bankszámlákra, ez 11,3 millió forint. Az eset tavaly év végi - olvasható a portálon.

Ivo Bulaja, a Nyugdíjbiztosítási Intézet igazgatóhelyettese "kisebb rendszerhibának" nevezte az esetet és technikai, illetve emberi hibának minősítette azt. A tévesen kiutalt pénz 10 százaléka már visszaérkezett az intézethez, a többin még dolgoznak. Az érintettek kisebb része, aki észlelte a hibát maga vette fel a kapcsolatot a hatósággal és egyeztettek a visszautalásról.

Aki pedig azt gondolja, hogy megtarthatja a pénzt, csalódni fog, ugyanis a nyugdíjbiztosítási törvény kiterjed az ilyen technikai hibákra.

"Az a személy, aki a Nyugdíjbiztosítási Intézettől olyan nyugdíjat vagy más jövedelmet kap, amely nem az övé, köteles azt visszaadni az Intézetnek, mivel azt megfelelő indoklás nélkül szerezte meg. A jogalap nélkül kapott pénzeszközök visszaszolgáltatásának kötelezettsége akkor áll fenn, ha a nyugdíjat vagy más jövedelemformát az esedékesnél nagyobb összegben folyósítják" - olvasható a nyugdíjbiztosítási törvény szövegében.

A horvát Nyugdíjbiztosítási Intézet igazgatási eljárás keretében, hivatalból határozattal állapítja meg a jogosulatlanul kifizetett összegeket. Az érintetteket értesítik és a visszautalásra használt számlaszámot is megadják.