Az ortodox oroszok is bizonyára örömmel fogadták a katolikus ünnepen bejelentett híreket. Dmitrij Medvegyev kormányfő hétfőn közölte, hogy 7500 rubelre (110 dollár) emelik július 1-től az eddig 6204 rubeles (91 dollár) havi minimálbért - jelentette az Interfax.

Bár a 21 százalékos növelés tekintélyes, azon a tényen nem változtat, hogy a minimálbér még így is jócskán elmarad a 9542 rubeles (139 dollár) létminimumtól. Ennek elérését célul tűzte ki a kormány, de mint Makszim Topilin munkaügyi miniszter a napokban elmondta, ehhez legalább még három évre van szükség.

Ahogy az oroszországi infláció két számjegyűre emelkedett tavaly, az előző évihez képest 9,5 százalékkal zuhantak a reálbérek, a decemberi fizetések már 10 százalékkal maradtak el a 2014 év végitől. Az átlagos reáljövedelem a Rossztat statisztikai hivatal jelentése szerint 4 százalékkal maradt el az előző évitől. Az átlagos havi fizetés 2015-ben 30 311 rubel (381 dollár) volt, de tíz dolgozóból hét ennél kevesebbet keresett.

Bevételeik csökkenése kiadásaik megszorítására kényszerítette az oroszokat. Az állami közvélemény-kutató VTsIOM december végi felmérése szerint az oroszok 63 százaléka mondott le korábban rendszeresen fogyasztott termékekről, 59 százalék váltott olcsóbb árukra, és 26 százalék kényszerült tartalékaiból fedezni napi kiadásait - írta az Interfax.

Nem mindenkinek üres a zsebe

Természetesen nem mindenki került szorult helyzetbe - a kormánytisztviselők fizetése átlag 2 százalékkal lett magasabb 2015-ben, a felsőházban alkalmazottak 40, az alsóházban dolgozók több mint 30 százalékkal részesültek nagyobb javadalmazásban. A legjobban fizetettek a kormány és az elnöki hivatal dolgozói.

A Kremlben alkalmazottak a csodálatos történelmi környezet mellett havi 217 178 rubelben (2966 dollár) gyönyörködhettek, a kormány mellett dolgozók 231 757 rubelben (3165 dollár), annak ellenére, hogy ez 7 százalékkal elmaradt az előző évitől. A minisztériumok közül a legnagyvonalúbb a külügyminisztérium volt, amely közel 30 százalékkal emelte a fizetéseket, 148 231 rubelre.

A minimálbér-emelésen túl még egy örömhírt jelentett be Medvegyev miniszterelnök - közölte, hogy 2018-ig a kormánynak nem áll szándékában emelni az adókat. Mint mondta, Oroszország jelenlegi gazdasági helyzete nehéz, de bíznak benne, hogy adóemelések nélküli is meg tudják oldani a problémákat, vannak még tartalékok az adórendszerben, amelynek stabilitását mindenképpen meg akarják őrizni.

Az oroszok több mint 40 százaléka szívesen lemondana a szólásszabadságról és az utazás szabadságáról, ha az ország vezetése ennek fejében "tisztességes" fizetést és nyugdíjat garantálna - derült ki a Levada Center független közvélemény-kutató legújabb felméréséből, amit a The Moscow Times hozott nyilvánosságra. A szabadság értékei és a megélhetési igények közötti verseny azonban szoros volt - az utóbbiakat 42 százalék tartotta fontosabbnak, az előbbieket 49 százalék. A válaszolók 44 százaléka úgy vélte, hogy a kormánynak aktívabb szerepet kellene játszania a szólásszabadság ügyében, betiltva az "erkölcstelennek" minősített könyveket és filmeket. Mindössze 17 százalék minősítette elfogadhatatlannak a cenzúra bármely formáját.