Az amerikai deficitcsökkentő testület létrehozásáról rendelkező törvény értelmében a bizottságnak már hétfőn be kellene nyújtania elképzeléseit a pártoktól független kongresszusi költségvetési hivatalnak. Ennek jóváhagyását követően a kongresszus két házának egy hónapon belül, vagyis december 23-ig - változtatás nélkül - meg kellene szavaznia a javaslatot.
Amennyiben a hat demokrata és hat republikánus honatyából álló testület - mindkét pártot 3 képviselő és 3 szenátor képviseli - nem tudna dűlőre jutni a kitűzött határidőig, akkor egy automatikus csökkentés lép életbe, amely 2013 januárjától kezdődően csaknem valamennyi területre kiterjedne, a büdzsé polgári és katonai oldalán egyaránt. A "szuperbizottság" tagjai a hétvégén is folytatják az egyeztetést.
Kapcsolódó
Az alkuhoz egyszerű többségre lenne szükség, vagyis a törvényhozás 7 tagjának megállapodására lenne szükség. A demokraták aggályai miatt egyes szociális kiadásokat - így a társadalombiztosítást, az idősek és a leghátrányosabb helyzetűek számára fenntartott Medicaid egészségellátást, az élelmiszer-bélyegeket és a veteránok ellátását - kivontak a csökkenthető költségvetési tételek közül.
Áthidalhatatlan nézetkülönbségek
A republikánusok pénteken előterjesztettek egy 640 milliárd dolláros "tartalékcsomagot", amelyből 540 milliárd dollárt költséglefaragások és illetékek tesznek ki. Ezáltal szerintük fel lehetne mutatni legalább egy részleges kompromisszumot, ami elejét venné a rendkívüli fűnyíró-elv alapján történő csökkentésnek, amely a felmérések szerint igen népszerűtlen döntés lenne.
A demokraták azonban ezt, miként a korábbi republikánus javaslatokat is, elutasították, mert azok szerintük nem emelték volna igazságosan a társadalom leggazdagabb rétegeinek adóterheit - számolt be az MTI. A felek között az áthidalhatatlannak tűnő, ideológiai alapú nézetkülönbségek miatt vádaskodás-háború alakult ki; a demokraták szerint a másik fél nem akar adót emelni, a republikánusok szerint viszont a kormánypárt utasítja el a szükséges megszorításokat.
72 republikánus képviselő együttesen közölte, hogy nem fogad el semmiféle adóemelést. Ez akkora csoport, hogy az ellenzéki többségű alsóház elnökének, John Boehnernek párttársaival szemben a demokratákra kellene támaszkodnia egy, az adóterhek növelésével számoló csomag elfogadtatása érdekében.
A "szuperbizottság" egyik republikánus tagja, Patrick Toomey szenátor, szakítva pártjának merev adóellenességével, beterjesztett egy olyan javaslatot, amely 400 milliárd dolláros bevételnöveléssel számol - ami adóemelést is magában foglal. A Toomey-terv átfogóan csökkentené az adórátákat, de olyan mértékben csökkentené az adókedvezményeket is, hogy végeredményben 250 milliárdos többlet keletkezne. Az ezáltal kiváltott növekedés a terv értelmében újabb 110 milliárdot generálna, az adósávoknak az inflációhoz való igazodása padig újabb 40 milliárdot. Az elképzelés egyben egy 800 milliárdos lefaragást is előirányozna.
A demokraták ezzel szemben mind a 400 milliárdos bevétel-növekedést az adóztatás mértékének növelésével kívánják elérni és ellenzik, hogy a Bush elnöksége alatt a gazdagoknak megadott adókedvezményeket - amelyek 2012 végén járnak le - állandósítsák. A kormánypárt csomagja ugyanakkor mintegy 700 milliárd dollárnyi olyan kiadást is tartalmaz, amely megítélésük szerint lökést adna a gazdaságának. Ezek közé tartozik a bért terhelő adók terén nyújtott kedvezmények és a tartósan munkanélkülieknek folyósított segélyek meghosszabbítása. A demokraták ellensúlyoznák a Medicare egészségügyi ellátó rendszerben dolgozó orvosok jövedelmének csökkentését. Mindezt az iraki és az afganisztáni háború befejezése nyomán felszabaduló összegekkel finanszíroznák - amit több honatya mindkét pártban egyszerű költségvetési szemfényvesztésnek tart.
A republikánusok javaslatainak elfogadása fejében a demokraták ugyancsak feltételként támasztják, hogy ne emeljék fel általánosan 67 évre a Medicaid-ellátásra való jogosultság alsó korhatárát, s hogy ne csökkentsék a szociális ellátás mértékét.
Nem bíznak az alkuban
A pénzpiacok, nem utolsósorban a deficitplafon-emeléssel kapcsolatos, nyáron tapasztalt makacs szembenállás fényében nem fűznek nagy reményeket a kiegyezéshez.
A "szuperbizottság" azokat az adósságcsökkentésről folytatott tárgyalásokat viszi tovább, amelyeket tavaly a Barack Obama elnök által létrehozott kétpárti bizottság kezdett el, s amelyet a "hatok bandájának" elnevezett szenátorcsoport folytatott. Mindkét testület olyan intézkedéscsomagot terjesztett elő, amely egyfelől magába foglalja az adórendszer reformját, másfelől pedig a szociális kiadások felülvizsgálását.
A megegyezés kudarcának legnagyobb vesztese a Pentagon lenne, amelynek büdzséjét egy évtized alatt az eddig bejelentett 450 milliárd dollár felett további 500 milliárd dollárral kellene lefaragni. Leon Panetta védelmi miniszter szerint ez azt jelentené, hogy az amerikai szárazföldi haderő nagysága az 1940-es, a flottáé az 1915-ös szintre esne vissza, a légierő pedig példátlanul kicsi lenne.