Románia a politikai bizonytalanság időszakába lépett, miután Klaus Johannis liberális jelölt a hét végi elnökválasztáson váratlanul legyőzte Victor Ponta miniszterelnököt - írja a Financial Times. A kormányfőnek szembe kell néznie azzal, hogy megpróbálják megbuktatni. A szavazás előtt azt ígérte, hogy mindenképpen a helyén marad, mert a parlamentnek el kell fogadnia a 2015-ös költségvetést.

A Szociáldemokrata Pártnak (PSD el kell döntenie, hogy Pontával vagy nélküle akarja-e folytatni a politizálást - állítja Radu Craciun, a BCR, Románia legnagyobb bankjának vezető elemzője. Kormányzó pártként a PSD bonyolult helyzetben van. A 2015-ös költségvetési javaslat még nincs teljesen kész.

Kell az IMF pecsétje

A kormány magasabb deficittel számol jövőre, amelyeket magasabb adókkal akar féken tartani. A tervekről meg kell egyeznie az IMF-fel, mielőtt benyújtják a javaslatot a parlamentnek - Románia a jövő év őszéig szóló elővigyázatossági hitelmegállapodást írt alá a Valutaalappal.

A BCR szakértője nem vár nagyobb hullámverést a belső pénzpiacokon, ám ez a politikai helyzet alakulásától függően gyorsan megváltozhat. Ponta az ígérte Brüsszelnek, hogy 2015-ben 1,4 százalékon tartják a költségvetés GDP arányos hiányát, az Európai Bizottság azonban 2,8 százalékot jósol, ha a kormány nem adja fel bizonyos adócsökkentési elképzeléseit.

Nagy kérdés, hogy az új helyzetben hogy fogja áttolni a törvényhozáson a költségvetést a Ponta-kormány - mondja Cristian Pantazi romániai gazdasági szakújságíró. Mit kezd a miniszterelnök azzal a sok szép ígérettel, amelyeket a választási kampányában elhintett?

Szóval mi lesz?

Románia három IMF-programot bonyolított le a gazdaság 2009-es megroggyanása óta. A Valutaalap támogatta az előző jobb-közép kabinet kényszerű megszorításait is. Ugyanakkor a Ponta-adminisztráció igyekszik távolságot tartani az IMF-től. Az elmúlt néhány hónapban már kapott is némi dorgálást költségvetési lazaságai miatt.

Johannis azt ígérte a választóknak, hogy kibillenti a hatalomból Pontát, ha nyer - emlékeztetett Craciun. A parlament jobb-közép és liberális frakciói valószínűleg megpróbálnak új többséget alakítani, és ennek birtokában átvenni a kormányzást a szociáldemokratáktól. Pantazi azt tartja a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy a meggyengült Ponta rövid időn belül átalakítja kormányát, majd néhány hónap múlva átveheti a hatalmat a jobboldal.

Ez ellen szól, hogy az utóbbihoz tartozó pártok bizonyára nem szívesen vennék ki a részüket a költségvetési megszorításokból a 2016-ban esedékes választásokig. Akármilyen színű kormány alakul, azt valószínűnek tartják a szakértők, hogy el fog távolodni a korrupcióval kapcsolatos lazítási tervektől. Ponta eddig amellett volt, hogy a politikusoknak és az állami tisztviselőknek a jelenleginél nagyobb jogi immunitást kell adni.