Az Kőolaj-exportáló Országok Szervezete az elmúlt egy évben feladta azt a célját - amelynek érdekében voltaképpen létrehozták -, hogy szabályozza az olajpiaci folyamatokat - kezdi háttérelemzését a Bloomberg. Miután a szervezet tagállamai múlt heti ülésükön sem döntöttek az olajkitermelés növeléséről, a londoni Brent szabvány ára hatéves mélypontra, hordónként bőven 40 dollár alá esett. A benzin és a gázolaj határidős jegyzései szintén a gazdasági válság mélypontja, 2009 óta nem látott szint körül ingadoznak.
A fejlemények megdöbbentő hasonlóságot mutatnak az 1997-1999-es olajpiaci helyzettel. Az OPEC akkor is elvette az ellenőrzést az fekete arany piaca felett, ami egészen 10 dollár/hordóig nyomta le az olajárat.
A befektetők most azt találgatják, hogy megismétlődik-e az akkori sztori, ám ezzel egyidejűleg azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a válsággal egyidejűleg, 2008-ban majdnem 150 dollárig drágult a világ legfontosabb energiahordozója.
Megugró kínálat
Nagyjából két évtizeddel ezelőtt Venezuela, az OPEC egyik oszlopos latin-amerikai tagja feltornászta olajkitermelését. Míg 1992-ben napi 2,2 millió hordót hozott felszínre, hat évvel később már 3,5 milliót. Erre válaszul - piaci részesedését féltve - Szaúd-Arábia is felpörgette saját kitermelését. Így végül az OPEC olajjal árasztotta el a piacot.
A szaúdiak az elmúlt egy évben is mindent piaci súlyuk megőrzésének rendeltek alá. Ennek szellemében idén elérték a napi 10,6 millió hordós napi kitermelési rekordot is. Eközben Irán bejelentette, hogy ha jövőre - az atomprogramjával kapcsolatos megállapodásnak köszönhetően - visszatér az olajpiacra, akkor napi egymillió hordóval bővíti kitermelését.
Hanyatló kereslet
Ahogy az OPEC növelte exportját, Ázsia elindult a valutaválság, illetve az azt követő gazdasági visszaesés felé. Thaiföld 1997 júliusában leértékelte a bathot, ami hasonló lépéseket váltott ki a régióban. Végül Thaiföld mellett Indonézia, Malajzia és Szingapúr gazdasága is recesszióba hanyatlott.
A négy ország GDP-je együtt 8,3 százalékkal csökkent 1998-ban, szemben az azt megelőző évtized éves átlagos 7,5 százalékos növekedésével - derül ki az IMF adataiból. Jelenleg nem fenyeget az összeomlás veszélye Délkelet-Ázsiában, Kína azonban az elmúlt 25 év leglassúbb növekedésére számíthat 2015-ben.
Jakarta kísértete
Az OPEC éppen a valutaválság kezdetével egy időben kitermelése növeléséről döntött az Indonézia fővárosában, Jakartában tartott ülésén. A kínálat és a kereslet egyensúlyának felborulása miatt hordónként 10 dollárra esett a fekete arany ára.
A szervezet veterán döntéshozói ma is "Jakarta kísértetére" kenik a felelősséget borzalmas döntésükért. Az ászai ország árnya sajátos módon most is az OPEC fölé tornyosul. Indonézia a múlt héten visszatért a szervezetbe, miután olajkitermelésének hullámzása miatt 2009-ben ideiglenese levonult a színről.
Időjárási anomália
Az olajár hanyatlásában 1997-1998-ban szerepet játszott az El Nino időjárási anomália, is amelyet a Csendes-óceán átlagosnál erősebb felmelegedése idéz elő. Az így forróbbá váló levegő a világ egyes részein csapadékos időt, máshol szárazságot okoz. Ennek eredményekként a Föld északi féltekéjén a múlt évezred végén a szokásosnál enyhébb volt a tél, ezért kisebb volt a kereslet a fűtőolaj iránt, ami tovább növelte a piaci túlkínálatot.
A helyzet 2015-ben ugyanaz, mint akkor. Az idei El Nino legalább olyan erős lesz, mint az akkori - derül ki az ausztrál meteorológiai intézet előrejelzéséből. A fűtőolaj-készletek az USA-ban és Észak-Európában igen magasak. Várhatóan hatással lesznek az amúgy is megfigyelhető olajpiaci túlkínálatra.
Öreg motorosok
Akárcsak szűken tíz évvel ezelőtt, ma is ugyanaz a két személy gyakorolhatja a legnagyobb befolyást a helyzet alakulására: Ali al-Naimi szaúdi és Bijan Namdar Zanganeh iráni olajminiszter. Hosszú a története e két vezető együttműködésének. Éveken át közösen dolgozták ki az OPEC követendő lépéseit. Most azonban országaik szemben állnak a szíriai, a jemeni és az iraki válságban, ami megnehezíti, hogy közös nevezőre jussanak az olajexport ügyében.
Venezuelai fordulatok
Végül furcsa párhuzam húzható Venezuela belpolitikai fejleményei között. Hugo Chavez, a bolivári szocializmus atyja 1998-ban került hatalomra. Chavez elődeivel ellenkező energiapolitikát folytatott: beállt Szaúd-Arábia mögé a kitermelés csökkentésében, amivel véget vetett az egy évtizeden át tartó bővítésnek. Ezt követően lépésről lépésre kitessékelte országából a külföldi olajipar befektetőket.
A chavismo 16 éven át tartó uralkodása alatt - amelyet csak az tört meg, hogy Chavez halála után egyik alvezére, Nicolás Maduro vette át a helyét az államfői székben - tíz százalékkal csökkent Venezuela olajkitermelése. Az elmúlt hetekben váratlan politikai fordulattal a kongresszusban többséget szerzett az ellenzék.