Ukrán értelmiségi fiatalok egy csoportja nem hiszi, hogy pusztán egy új államfő, miniszterelnökök vagy más politikusok választ tudnak adni Ukrajna alapvető problémáira, mindenekelőtt az ukrán energiaszektor gyengeségére. A hatékonyságot hírből sem ismerő szolgáltatók és a pazarlás miatt szorul rá Ukrajna az orosz gázszállításokra.

A szovjet időkből megörökölt ingatlanok és vállalatok zabálják az energiát, amelyet annak idején állami elhatározáson alapuló, mesterséges áron kaptak. Eközben a helyi elit olyan tagjai, akik a szénbányászatban vagy a gázszolgáltatásban érdekeltek segítik ennek az infrastruktúrának a fennmaradását. Roman Zincsenko és számos hozzá hasonló fiatal kockafejű értelmiségi azonban megelégelte, hogy ennek az ördögi körnek a rabja legyen - derül ki a BBC cikkéből.

Zincsenko azzal tette meg az első lépést, hogy megszervezte első kizárólag napenergiára támaszkodó hackathonját, azaz ötletbörzéjét a Kijev környékén lévő egyik mezőn. Ahogy a tavalyi és idén év eleji tüntetésekkel meg tudták buktatni a korrupt kormányt és államfőt, más problémákat is meg tudnak oldani hasonló módon - véli a fiatal vállalkozó.

Greenkubátorok

Szerinte az ukránok sokat változtak az elmúlt években, sokkal együttműködőbbek, mint korábban, képesek együtt megoldani a gondjaikat. Ennek szellemében 2009-ben - miután kirúgták a pénzügyi vállalkozástól, ahol dolgozott - létrehozta első Greenkubátorát. (Az elnevezés azokra az inkubátorházakra utal, amelyekben fiatal vállalkozások kedvező technikai és pénzügyi feltételekkel eltölthetik működésük első éveit.)

Szabadidejében környezetbarát módszerek alkalmazásával befejezte egy olyan félbehagyott ház építését, amelyet a csernobili atomerő miatt kitelepített embereknek szántak. Az első követő számos további hackathonon hozzá hasonló fiatalok találkoztak, akik rengeteget tanulnak a zöldenergiáról és az energiahatékonyságról. Ennek eredménye egy olyan mobiltelefonos alkalmazás, amely figyeli a háztartások energiafogyasztóit, és 15 percen belül jelez tulajdonosának, ha például bekapcsolva felejtette a vasalót.

Hálózatok

Az egyik ötletbörzén találkozott az a két fiatal, akik napenergiára támaszkodó mini elektromos erőművet építettek a résztvevők laptopjainak áramellátásához. Ebből nőtt ki az elektromos autókra építő eCoopTaxi ötlete, amihez már a vállalkozás importál elektromos meghajtású autókat. Roman testvére, Andrij Zincsenko a közösségek által fejlesztett, nyílt forráskódú szoftverek mintájára energetikai berendezések nyílt, közös fejlesztéséhez alakított ki platformot.

A fiatalok realisták. Tudják hogy ötleteiket először falvakban, kisvárosokban tudják kipróbálni, nem a fővárosban vagy más nagyvárosokban. Első cégalapítási kísérleteikben megtapasztalták a csúszópénz adásának mindent átszövő kényszerét, ezért van olyan startup vállalkozás, amely egyelőre Lengyelországban jegyeztette be magát. Zincsenko hisz abban, hogy a paternalista hagyományokat végül legyőzhetik a nyílt, átlátható hálózatok és a piaci verseny.