Az IMF kedden csökkentette a kínai gazdaság idei növekedésére vonatkozó becslését, mondván, hogy az ország lassulása, az ukrajnai háború és az agresszív amerikai monetáris szigorítás által kiváltott infláció a három fő probléma, amellyel a világgazdaságnak szembe kell néznie - írta meg a South China Morning Post.
A washingtoni székhelyű intézmény 2022-re 3,2 százalékos bővülést jósolt Kínára, ami nem sokkal alacsonyabb a korábbi 3,3 százalékos becslésnél, és ezzel együtt a jövő évre szóló előrejelzésüket is 2 tizeddel csökkentették 4,4 százalékra, ami alig több mint fele a 2021-es 8,1 százaléknak.
Mindez még így is jóval meghaladja a háborús konfliktusban szinte közvetlen résztvevőként működő Egyesült Államok várt 1 százalékos 2023-as növekedését, de a szomszédos India 6,1 százalékától már jócskán elmarad. Peking esetében a mai napig fennálló, szigorú Covid-intézkedések és - az ország gazdaságának 20 százalékát kitevő - ingatlanszektor által generált elégedetlenségek is tovább bizonytalanították a helyzetet.
Mindenki bukik
Kína idei növekedése így négy évtizedes padlót foghat, ha figyelmen kívül hagyjuk a 2020-as koronavírus-válság miatti hirtelen visszaesést. Ennek lehetnének akár pozitív olvasatai is a nagybetűs Nyugat számára, de az IMF szerint világ többi része is szenvedni fog a keleti visszaeséstől, hiszen Kína a világgazdaság egyötödét adja, és igencsak szerves részét képezi a globális ellátási láncoknak.
Az IMF prognózisa szerint a világ gazdaságainak mintegy 43 százaléka fog két egymást követő negyedévben negatív számokat produkálni, és bár az idei globális előrejelzést 3,2 százalékon tartotta, a 2023-as nemzetközi becslést Kínáéval párhuzamosan 4,4-ről szintén 4,2 százalékra csökkentette.
Mivel a visszaesést a Covid-szigorítások által legjobban sújtott kínai területeken lehet a legjobban érezni, az IMF az idősebb populáció oltottságának növelését szorgalmazza, ugyanis ez okafogyottá tenné a kínai kormány zéró-toleranciáját. Emellett szerintük az ingatlanszektor bajba került szereplőit is állami eszközökkel kellene segíteni, hogy legalább némileg stabilizálódhasson a helyzet.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!