Az IMF, az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank - a hitelező trojka - képviselői ezekben a hetekben vizsgálják Athénban, hogy kiutalható-e a Görögországnak tavasszal odaítélt második, 130 milliárd eurós nemzetközi mentőprogram következő részlete. Ettől függ Görögország számára közvetlenül a fizetőképesség megtartása, Európa számára pedig alkalmasint az euróövezet megőrzése a mostani formájában.

A görög kormánnyal zajló tárgyalások témája most a szerkezeti reform, a finanszírozás és az adósságtörlesztés fenntarthatósága - mondta az IMF vezetője.

A tárgyalások múlt heti fordulója után a görög pénzügyminiszter Athénban azt mondta újságíróknak, hogy a megbeszéléseket "a jövő héten is folytatjuk". Reméljük, pozitív jelzést kapunk a trojkától. Olyan kompromisszumra törekszünk, amely a gazdaságnak és a szegényeknek is érdekében áll - idézte Joanisz Szturnarasz pénzügyminisztert a Reuters hírügynökség a hét végén.

Más, meg nem nevezett görög illetékesektől a hírügynökség úgy értesült, hogy még legalább kétheti vita várható a trojkával majdnem 12 milliárd eurónyi új költségvetési megtakarításról, bár a tétel nagy részében már megegyeztek a felek.

A Reuters úgy tudja, hogy már csak körülbelül 1,2-1,5 milliárd eurónyi megtakarítás körül van nagyobb nézeteltérés, mert a görög kormány szeretné elkerülni az állami bérek és a nyugdíjak eddiginél súlyosabb csökkentését. Ha minden sikerül, Görögország megkaphatja a nemzetközi hitelkeret következő, 31,5 milliárd eurós részletét. Enélkül november végére fizetésképtelenné válhat a görög kormány.

Az álláspontok máris annyit közeledtek, hogy az euróövezeti pénzügyminiszterek hétfőn várhatóan bizakodó nyilatkozatot adhatnak ki, ami a tárgyalások folytatását jelzi majd - írta a Reuters, és idézte az EU pénzügyi biztosát, Olli Rehnt is, aki szerint lehetséges a megállapodás a közeljövőben.

A német kancellár kedden Görögországba utazik, ez jócskán előmozdíthatja a megegyezést, még akkor is, ha Athénban minden bizonnyal tüntetők fogadják majd Angela Merkelt.