A Valutaalap szakértői szerint veszélyzónában van a világgazdaság: az európai pénzügyi rendszerben felhalmozódott kockázatok az egész globális fellendülés leállásával fenyegetnek. Ezek a kockázatok elsősorban a banki hitelkihelyezés visszaszorulása és a szuverén finanszírozási problémák egymást erősítő visszacsatalási folyamatain keresztül jelentkeznek, és a hitelállomány drasztikus leépülésével a reálgazdaságban is súlyos zavarokat okozhatnak.
A globális növekedési prognózist idén 0,7, jövőre pedig 0,6 százalékkal rontották 3,3, illetve 3,9 százalékra (tavaly 3,8 százalékkal bővülhetett a teljes világgazdaság). Ráadásul az Egyesült Államok kivételével az idei évre az összes régióban rosszabb növekedést várnak, mint ősszel. Az eurózóna, valamint a közép-kelet európai régió esetében ez egyaránt 1,6 százalékos mínuszt jelent az IMF prognózisában (ezzel fél százalékkal zsugorodhat az európai valutablokk gazdasága, a közép-európai országok pedig 1,1 százalékkal bővülhetnek).
Az eurózónában azonban az is elképzelhető a pénzügyi válság romlása esetén, hogy két év alatt 4 százalékot zsugorodjon a gazdaság. Ez aztán a többi régióban még komolyabb visszaesést okozhat, hiszen a fejlődő és a feltörekvő országok jelentős mértékben függnek mind az európai hitelkihelyezéstől, mind a kontinens exportpiacaitól.
A konkrétan magyarországgal kapcsolatos megállapítok továbbra is hiányoznak a frissített dokumentumokból - igaz, ennek nem feltétlenül az az oka, hogy a magyar kormány még nem bólintott rá a gazdaságpolitikai felülvizsgálat közzétételére. Az IMF ugyanis mostani jelentésben a régió többi országával sem foglalkozott.