A Moody's Londonban bejelentette, hogy az eddigi "Baa2"-ről egy fokozattal "Baa3"-ra rontotta India devizában és hazai valutában fennálló hosszú futamú szuverén adósság-kötelezettségeinek besorolását - írja az MTI.
Az új osztályzat kilátása változatlanul negatív, ami további leminősítés lehetőségére utal.
A "Baa3" a Moody's osztályzási módszertanában a befektetési ajánlású kategória alapszintje, és ha ezt az osztályzatot a cég tovább rontaná, India ennél a hitelminősítőnél átkerülne a befektetésre nem ajánlott kategóriába.
A hétfői leminősítéshez fűzött indoklásában a Moody's közölte, hogy a lépés összefügg a koronavírus-járvánnyal. India leminősítésének nem az elsődleges tényezője maga járvány, hanem inkább az, hogy a járvány növeli az indiai államadós-profil azon sérülékenységeit, amelyek már a mostani sokk előtt is egyre érezhetőbben jelen voltak.
Ennek jele volt, hogy India hazai össztermékének (GDP) növekedésének üteme - amely 2016-ban 8,3 százalékon tetőzött - tavalyi pénzügyi évben már csak 4,2 százalék volt reálértéken.
A Moody's közölte, hogy a 2020-as pénzügyi évben 4 százalékos GDP-visszaesést vár az indiai gazdaságban a koronavírus-járvány okozta sokk miatt, jóllehet jövöre erőteljes, 8,7 százalékos reálnövekedéssel számol az indiai gazdaságban.
A hitelminősítő előrejelzése szerint azonban hosszabb távon az indiai gazdaság növekedése érdemben elmarad majd a múltbeli ütemektől, mindenekelőtt a gyenge magánszektorbeli beruházási aktivitás és a rossz állapotban lévő pénzügyi rendszer miatt.
A Moody's szerint a kormány keresletösztönző intézkedései ellenére sem valószínű, hogy az indiai hazai össztermék éves reálnövekedése tartósan visszatérhetne a 8 százalék körüli ütemekre, jóllehet ez a cél néhány éve még elérhetőnek tűnt.
A koronavírus-járvány miatt más hitelminősítők a többi nagy feltörekvő gazdaságban is mély recessziót várnak 2020-ra.
A Fitch Ratings minap Londonban ismertetett havi globális prognózisában (Global Economic Outlook, GEO) közölte, hogy 2020 egészében a világgazdasági szintű hazai össztermék 4,6 százalékos zuhanásával számol az eddigi előrejelzési forgatókönyvében szereplő 3,9 százalékos visszaesés helyett.
A Fitch azt valószínűsíti, hogy a globális átlagon belül Brazíliában 6, Oroszországban és Indiában 5 százalékkal csökken a hazai össztermék az idén.
Kínában a Fitch Ratings londoni elemzői nem várnak egész éves recessziót, de előrejelzésük szerint a kínai GDP-érték az idén mindössze 0,7 százalékkal bővül a tavaly mért 6,1 százalékos növekedés után.