Éves szinten átlagosan 9,4 százalékra, tavaly április óta a legalacsonyabb szintre lassult decemberben a fogyasztói árak növekedése a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban a novemberi 10,4 százalékról.
Magyarország 1996 óta tagja a 38 országból álló gazdasági szervezetnek, melynek munkájában az Európai Bizottság és az Európai Unió tagállamai egyaránt részt vesznek.
Decemberben a 38 OECD-ország közül 25-ben lassult az infláció, ugyanakkor 15 országban továbbra is kétszámjegyű volt a fogyasztói áremelkedés mértéke.
Az OECD-ben az élelmiszer- és energiaköltség nélkül számított fogyasztói árak emelkedése (maginfláció) 7,2 százalékra mérséklődött decemberben a novemberi 7,7 százalékról.
Lassult az élelmiszerárak drágulása
Az energiaárak növekedése már a hatodik egymást követő hónapban mérséklődött decemberben, amikor 2021 augusztusa óta a legkisebb ütemű, 18,4 százalék volt éves szinten a novemberi 23,8 százalékot követően. Az élelmiszerárak emelkedése is lassult, 15,6 százalékra a novemberi 16,2 százalékról.
Decemberben a G7-országokban az infláció átlagosan 7,4 százalékról 6,8 százalékra, a G20 országaiban pedig 9 százalékról 8,5 százalékra mérséklődött.
Az eurózónában az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) decemberben 9,2 százalék volt, a novemberi 10,1 százalék után. Az Európai Unió statisztikai hivatalának előzetes adatai szerint a HICP-index növekedési üteme januárban 8,5 százalékra lassult.
A vonatkozó magyar adatot pénteken közli a Központi Statisztikai Hivatal – 2022. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 24,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.