Az Egyesült Államok külügyminisztere a BT előtt kifejtette: a bagdadi rezsim módszeresen és aktívan szembeszáll az ENSZ határozataival, félrevezeti a világszervezetet, és esze ágában sincs végrehajtani a lefegyverzést. Colin Powell az általa bemutatott hangfelvételekre, műholdas fotókra és szemtanúk vallomásaira hivatkozva közölte: Irak becsléseik szerint 100-500 tonnányi vegyi fegyvert halmozott fel, és egy ilyen harceszközökkel felszerelt rakétaüteget elrejtettek. Hét, biológiai fegyvereket gyártó különleges mobil laboratóriuma járja az országot, s kiképezte az al-Kaida terroristáit is a biológiai és vegyi hadviselésre. A rezsim biztos bázist nyújtott a terrorszervezetnek, amelynek tagjai szabadon tevékenykedhettek Bagdadban.
A legfelső iraki vezetés utasítására mindenhol eltüntették a tömegpusztító fegyverekre utaló nyomokat és iratokat, s Szaddám Huszein személyesen fenyegette halállal azokat a tudósokat, akik információkat adnak az ENSZ ellenőreinek. Powell szerint szó sem lehet róla, hogy újabb hónapokat adjanak Bagdadnak a világszervezet határozatainak végrehajtására, az ENSZ-nek azonnal és hatékonyan fel kell lépnie Irak lefegyverzése érdekében.
Az Európai Unió is felszólította Irakot, hogy haladéktalanul és teljes mértékben tegyen eleget a tömegpusztító fegyverei leszerelésével kapcsolatos ENSZ-határozatoknak. A kemény hangú felhívásban az EU kijelentette: ezt békés úton szeretnék elérni, de ennek egyetlen módja az, ha Irak teljes mértékben, feltételek nélkül és haladéktalanul teljesíti a Biztonsági Tanács valamennyi erre vonatkozó határozatát. A nyilatkozathoz valamennyi tagjelölt ország csatlakozott.
A Powell-beszéd elhangzása előtt négy éves mélypontra zuhant a dollár árfolyama az euróval és a svájci frankkal szemben, az arany ára pedig hat év óta, a kőolajé két éve a legmagasabbra emelkedett, de már a külügyminiszter első mondatai után megfordult a trend - a piacok ugyanis úgy értékelték, hogy valószínűbbé vált a háború közeli kitörése, ez viszont véget vetett az eddigi bizonytalanságnak.
A tengerentúli börzéken a nyitáskori bizonytalanság után emelkedésbe váltottak a mutatók, s a fejlemények komoly lendületet adtak a nyugat-európai részvényindexeknek is.
További részletek