A Downing Street vasárnap esti tájékoztatása szerint May telefonos megbeszélést tartott Róhánival, akinek megerősítette: a brit kormány európai partnereivel együtt továbbra is "szilárd elkötelezettséggel" törekszik az Iránnal kötött egyezmény érvényben tartására - írta az MTI.
A londoni kormányfői hivatal beszámolója szerint Theresa May kifejtette azt a véleményét is az iráni államfőnek, hogy Nagy-Britannia és Irán nemzetbiztonsági érdekeit egyaránt szolgálja a megállapodás fenntartása.
A brit miniszterelnök a szóvivői tájékoztatás szerint üdvözölte, hogy Haszan Róháni szintén nyilvánosan elkötelezte magát a szerződésben foglalt feltételek teljesítése mellett. Theresa May hozzátette: alapvető fontosságú, hogy Irán továbbra is teljesítse a megállapodásból eredő kötelezettségeit.
May ugyanakkor egyértelművé tette a telefonos megbeszélés során azt is, hogy Nagy-Britannia elítéli az izraeli fegyveres erők ellen végrehajtott iráni rakétatámadásokat, és felszólította Iránt, hogy tartózkodjék a további támadásoktól, mivel a térség békéjének és biztonságának megteremtése végett fontos a provokációk elkerülése.
Theresa May előzőleg, péntek este telefonon tárgyalt Donald Trump amerikai elnökkel is, akinek szintén megerősítette azt a hivatalos brit álláspontot, hogy Nagy-Britannia európai szövetségeseivel együtt tartja magát az iráni nukleáris megállapodáshoz.
May felvetette Trumpnak az Iránban üzleti tevékenységet folytató európai cégek elleni esetleges amerikai szankciók potenciális hatásait is. A brit miniszterelnök és az amerikai elnök megállapodott arról, hogy stábjaik tárgyalásokat kezdenek e kérdésről.
Donald Trump kedden jelentette be, hogy az Egyesült Államok kilép az iráni atomprogram korlátozásáról 2015-ben kötött megállapodásból. Trump bejelentése óta a brit kormány az egyezményt aláíró többi nyugat-európai hatalommal együtt többször is alig burkoltan követelte, hogy Washington tartózkodjék a megállapodás végrehajtását akadályozó lépésektől - vagyis a szankcióktól - az iráni egyezményben továbbra is részes országok ellen.
A legutóbbi diplomáciai üzenetekből kiolvasható, hogy London, Párizs és Berlin megpróbál nyomást gyakorolni Washingtonra az Irán elleni újabb szankciók elkerülése érdekében is. Az egyezményt aláíró három nyugat-európai hatalom vezetőinek Londonban kiadott minapi közös közleménye úgy fogalmazott, hogy biztosítani kell az iráni népnek azokat a gazdasági előnyöket, amelyek a nukleáris program korlátozásáról kötött megállapodáshoz kapcsolódnak.
Fotó: AFP Photo/Paul Ellis