A szíriai kormányerők és az Asszad-rezsim elleni lázadók háborúja húsz éve nem látott emberi katasztrófát okozott az országban és közvetlen környezetében - jelentette ki Antonio Guterres, az ENSZ menekültügyi részlegének vezetője a BBC tudósítása szerint. Utoljára 1994-ben láthatott a világ ilyen óriási borzalmakat, amikor az afrikai ország egyik népcsoportja a rádióban elhangzott felszólítás után szisztematikusan gyilkolni kezdte a másikat. A szíriai polgárháborúban minden hónapban ötezer ember hal meg, az áldozatok száma a világszervezet becslése szerint 2011 márciusa és 2013 júniusa között elérte a 93 ezret.

Az ENSZ nyilvántartásaiban szereplő 1,8 millió menekült kétharmada idén január óta hagyta el az országot, ami azt jelenti, hogy naponta 6000 ember lépi át Szíria határait. Valerie Amos, a világszervezet segélyügyekben illetések vezetője szerint 6,8 millió szíriainak van szüksége sürgős támogatásra. Az ENSZ azért tehetetlen a konfliktusban, mert a Biztonsági Tanácsban Oroszország és Kína visszautasítja az Asszad elleni beavatkozást, amelyet az USA, Nagy-Britannia és Franciaország javasol.

Pusztulás

Guterres felhívta a figyelmet arra is, hogy a polgárháborúnak immáron számottevő hatása van a menekültáradatot befogadó szomszédos országokban is. Ugyanakkor Libanon, Jordánia, Irak és Törökország életek tízezreit mentette meg azzal, hogy átengedte határain az otthonuk elhagyására kényszerült embereket. Szíriában ma egyszerre sértik meg durván az emberi jogokat, követnek el háborús bűnöket, illetve tiporják lábbal az emberiesség elemi szabályait.

A harcoló felek mindegyike szisztematikusan és esetenként szándékosan sérti meg azt a kötelezettségét, hogy igyekezzen megóvni az ártatlan emberek, a civilek testi épségét - teszi hozzá ehhez Amos. Nem pusztán egy ország lerombolását láthatjuk, hanem egy társadalom tagjainak pusztítását is. A segélyügyekben illetékes vezető úgy becsli, hogy csak idén, az év hátra lévő részében 3,1 milliárd dollár hiányzik ahhoz, hogy el tudják látni a Szíriában, illetve a környező országokban lévő rászorulókat. A szír kormány ENSZ-nagykövete szerint Damaszkusz minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy az ország lakossága hozzájusson életének alapvető kellékeihez.